W Rudnikach i Okrągłej w gminie Połaniec powstanie nowa kopalnia siarki

Data publikacji: 04.12.2018 13:59
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości Barbórkowe w Staszowie

Uroczystości Barbórkowe w Staszowie
Staszów. 04.12.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Prezes zarządu Siarkopolu Grupy Azoty Trajan Szuladziński powiedział, że rozpoczęła się procedura pozyskania tego złoża. Zgromadzenie całej niezbędnej dokumentacji zajmie trochę czasu, dlatego otwarcie wyrobiska planowane jest w ciągu 5 lat.

Na początku przyszłego roku Siarkopol rozpocznie odwierty weryfikacyjne złoża, dzięki którym można będzie określić jego zasobność. Prawdopodobnie jest to złoże podobne do tego w Osieku, którym obecnie dysponuje Siarkopol. Wydobycie siarki trwa tam od 25 lat. Po otwarciu nowej kopalni w okolicach Połańca Siarkopol zatrudni stu nowych pracowników. Teraz pracuje w spółce około 800 osób.

Obecnie Siarkopol wydobywa ok. 600 tysięcy ton siarki rocznie. Większość z niej, bo 400 tysięcy ton trafia do Maroka oraz na inne zagraniczne rynki, pozostała część jest dostarczana do innych spółek Grupy Azoty.

To obecnie jedyna, czynna kopalnia siarki na świecie. Przechodzenie na nowe złoże pod Połańcem odbywać się będzie sukcesywnie. Jego bliskość pozwoli na to, że Siarkopol skorzysta z dotychczasowej infrastruktury przeładunkowej, kolei i zakładu przetwórczego.

Dzisiaj w Staszowie odbyła się pierwsza część Barbórki, czyli obchodów ku czci św. Barbary - patronki górników. W kościele pod jej wezwaniem odbyła się msza, w której wzięli udział  obecni i emerytowani pracownicy kopalni. Poświęcone zostały dwa sztandary: Górników i Pracowników Przetwórstwa Siarkopol Grupy Azoty oraz NSZZ Solidarność. Barbórkę uświetniła orkiestra dęta działająca w Siarkopolu. W obchodach uczestniczył Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, który powiedział, że przemysł siarkowy jest dumą naszego regionu. To bardzo ważna dziedzina gospodarki, ponieważ na świecie jest zapotrzebowanie na siarkę. To wystarczający impuls do dalszego rozwoju spółki.

Główne uroczystości barbórkowe Siarkopolu odbędą się w Staszowie w najbliższy piątek.

Reklama