Powiat opatowski chroni się przed ASF

Data publikacji: 05.12.2018 06:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jerzy Strzelecki / Wikipedia

Gminy Ożarów i Tarłów w powiecie opatowskim znalazły się w strefie ochronnej po tym, gdy tuż za Wisłą w Starym Rachowie koło Annopola ujawniono przypadek dzika zakażonego ASF (wirusa afrykańskiego pomoru świń).

Jak informuje powiatowy lekarz weterynarii w Opatowie, Bogusław Mąka - powstało niewielkie zagrożenie, że wirus przekroczy Wisłę, jednak teren nadwiślański na bieżąco jest monitorowany przez koło łowieckie „Pustułka”. Ważne jest także to, że nie znaleziono kolejnego zwierzęcia z wirusem ASF w tamtym rejonie. Mimo to powiat opatowski chce się chronić przed chorobą. Planowane jest zamontowanie elektrycznych „pastuchów” na wałach przeciwpowodziowych, aby chore dziki nie przenosiły wirusa dalej na zachód.

- Sama tylko selekcja prowadzona przez koła łowieckie i odstraszające zapachy mogą nie być wystarczające - mówi Bogusław Mąka.

Podkreśla, że dziki doskonale pływają i Wisła nie jest w stanie ich zatrzymać.

Bogusław Mąka zaznacza, że zamontowanie „pastuchów” nie będzie proste. Głównym problemem jest kontakt z podmiotami zarządzającymi wałami przy Wiśle, które nie chcą brać odpowiedzialności za instalację zabezpieczenia. 

Tymczasem, jak mówi starosta opatowski Tomasz Staniek - ASF, to wirus niezagrażający człowiekowi bezpośrednio, jednak może wyrządzić spustoszenie w gospodarstwach. Powiat opatowski proponuje to samo rozwiązanie dwóm sąsiadującym powiatom z województwa lubelskiego. Tomasz Staniek zaznacza, że takie zabezpieczenie, to ochrona przede wszystkim gospodarki. Zwierzęta chore na ASF są eliminowane. W przypadku dużych hodowli, a takie także znajdują się na terenie powiatu, gospodarze skazani by byli na duże straty.

Do tej pory w kraju ujawniono 3128 przypadków chorych dzików. Z kolei ognisk ASF w gospodarstwach odnotowano już 213, głównie na ścianie wschodniej Polski, w województwach: lubelskim, mazowieckim i podlaskim.

Montaż elektrycznego „pastucha” na terenie samego powiatu opatowskiego wyniósłby ok. 200 tysięcy złotych.

Reklama