Mały szczyt klimatyczny świętokrzyskich samorządowców

Data publikacji: 05.12.2018 15:03
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach „Nowoczesna energetyczna gmina”.

Konferencja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach „Nowoczesna energetyczna gmina”.
Kielce. 05.12.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Nowoczesna, energooszczędna gmina - pod takim hasłem w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas której przedstawiciele świętokrzyskich samorządów dyskutowali z ekspertami funduszu między innymi o działaniach zmierzających do poprawy jakości powietrza w regionie.

Jak informuje Ryszard Gliwiński prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, województwo świętokrzyskie jest w krajowej czołówce pod względem złożonych wniosków w programie „Czyste Powietrze”.

- Do tej pory do świętokrzyskiego oddziału funduszu zostało przyjętych  ponad 1000 wniosków. Duże zainteresowanie programem, dzięki któremu mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków mieszkalnych, może wynikać, między innymi ze szkoleń prowadzonych w każdej z gmin - dodaje.

Konferencja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach „Nowoczesna energetyczna gmina”. Na zdjęciu Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w KielcachKielce. 05.12.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Podczas spotkania przedstawiono także pierwsze efekty szkoleń urzędników, którzy będą pełnić funkcję energetyka gminnego. Zdaniem Marcina Adamczyka wójta gminy Bogoria, takie osoby w każdym z samorządów pozwolą m.in. na zwiększenie skuteczności informowania lokalnych społeczności o ekologicznych źródłach energii.

- Mieszkańcy potrzebują tej wiedzy i oczekują szczegółowych informacji. Wiemy z jakimi obecnie trudnościami się spotykamy. Ciągły wzrost cen za energię zmusza samorządy do szukania oszczędności. Dlatego osoba, która będzie zajmowała się tylko i wyłącznie tą tematyką, pomoże w osiąganiu zamierzonego celu również w inwestycjach, które będziemy planować w przyszłości - dodaje.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, udział w konferencji wielu przedstawicieli lokalnych samorządów świadczy o tym, że region bardzo mocno stawia na ekologię.

- Dzięki tej konferencji mamy w regionie taki mały szczyt klimatyczny, równolegle do tego, który odbywa się w Katowicach. Na naszym poziomie poruszane są bardzo istotne sprawy związane z gospodarką energetyczną, termomodernizacją budynków i szeregiem innych rozwiązań, które mogą poprawić zdrowie i życie mieszkańców naszych gmin - zaznacza.

Konferencja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach „Nowoczesna energetyczna gmina”. W spotkaniu uczestniczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń.Kielce. 05.12.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Zdaniem Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego praca funduszu jest nieoceniona, pod względem szkoleń i działań edukacyjnych dotyczących polityki energetycznej i ekologicznych źródeł ciepła.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył pierwsze szkolenie ponad 40 osób, które będą pełnić funkcję energetyków gminnych. W przyszłości będą realizowane szkolenia, dla kolejnych przedstawicieli samorządów.

Reklama