Kazimierz Mądzik: miejsc w szkołach nie zabraknie [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 06.12.2018 08:29 / Data aktualizacji: 06.12.2018 09:45
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Nie ma powodów do obaw, aby jakiekolwiek dziecko w przyszłym roku nie zostało przyjęte do szkół ponadpodstawowych czy ponadgimnazjalnych - zapewnił na naszej antenie, świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik. Takie obawy pojawiły się w związku z tym, że w 2019 roku do liceów, techników i szkół branżowych trafi podwójny rocznik uczniów.

Jak podkreślił gość Radia Kielce, przygotowana jest podwójna liczba klas - oddzielne dla absolwentów szkół podstawowych i oddzielne dla gimnazjum.

Będzie też prowadzona szeroka akcja informacyjna. Każdy rodzic dostanie ulotkę z terminami egzaminów i kryteriami naboru.

- W kuratorium zostanie też uruchomiony dyżur informacyjny - już teraz jest koordynator do spraw rekrutacji, aby ostudzić niepokoje, bo nie ma podstaw do tego, że ktoś się nie dostanie do szkoły - powiedział kurator Mądzik.

Jego zdaniem, nie ma też ryzyka, że dzieci będą kończyły lekcje późno. Natomiast może brakować nauczycieli i część z obecnie pracujących będzie musiała brać nadgodziny.

Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy będzie zdawany w tym roku, ale jesteśmy już do niego przygotowani. Szkoły wiedzą co mają robić, nauczyciele są przeszkoleni, są przygotowani egzaminatorzy. Próbny egzamin odbędzie się w dniach 18-20 grudnia.

- Będzie to egzamin czysto diagnostyczny, jego wynik nie powinien być uwzględniany przy ocenie końcowej ucznia - mówi Kazimierz Mądzik.

Właściwy egzamin ósmoklasisty uczniowie będą pisali w kwietniu. Również w kwietniu odbędzie się egzamin gimnazjalny.

Reklama