Bogdan Białek z prestiżową nagrodą POLIN

Data publikacji: 06.12.2018 21:03
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
03.07.2018 Radio Kielce. Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego

03.07.2018 Radio Kielce. Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bogdan Białek uhonorowany został Nagrodą Specjalną przyznawaną przez dyrektora Muzeum Historii Żydów POLIN. Podczas uroczystej gali w Warszawie, laureat otrzymał statuetkę autorstwa Faustyny Makaruk.

Bogdan Białek jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, prowadzi bogatą działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną, jest pomysłodawcą odbywających się od 2000 roku w Kielcach Marszy Pamięci i Modlitwy, upamiętniających ofiary pogromu kieleckiego.

Dziękując za wyróżnienie Bogdan Białek powiedział, że prezentacja nominowanych była bardzo wzruszająca. - Społecznicy, indywidualiści, na przekór nierzadko wszystkim i wszystkiemu, czasami być może także wbrew sobie, swojej kruchości i słabości, ratują pamięć o umarłym świecie żydowskim, ratują człowieczeństwo. Są jak gwiazdy rozsiane na ciemnym niebie. A niebo, im ciemniejsze, tym gwiazdy bardziej widoczne i bardziej użyteczne - stwierdził.

- Jestem wdzięczny dostojnemu jury nagrody POLIN za dostrzeżenie i docenienie mojego miasta. Dziękuję za okazanie uznania i szacunku dla Kielc, za drogę tego miasta, które już w 2006 roku prof. Władysław Bartoszewski stawiał za wzór innym miejscowościom w Polsce, jak należy i jak trzeba mierzyć się z własną, trudną i niechlubną przeszłością - powiedział Bogdan Białek.

Nagroda POLIN została przyznana w tym roku po raz czwarty. Dedykowana jest osobom i organizacjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Laureatem głównej Nagrody został Tomasz Wiśniewski z Białegostoku.

adv adv
Wiadomości
Reklama