Rozpoczyna się zbiórka żywności. Paczki trafią do najbardziej potrzebujących

Data publikacji: 07.12.2018 08:16
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zbiórka żywności

Zbiórka żywności
Kielce. 10.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po raz 15. pod hasłem „Tak. Pomagam” w ponad 70 sklepach w województwie świętokrzyskim odbędzie się dwudniowa przedświąteczna zbiórka żywności, organizowana przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Aby wziąć udział w akcji wystarczy zakupić dodatkowy produkt i przekazać wolontariuszom Caritas dyżurującym w sklepach.

Kielce

Zbierana będzie żywność z długim terminem ważności m.in. cukier, mąka, ryż, makaron, olej, konserwy, herbata, dżemy i słodycze - przypomina ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

- Od wielu już lat, tradycyjnie w okresie przedświątecznym organizujemy zbiórki żywności, które odbywają się w supermarketach i mniejszych sklepach. Akcję co roku przeprowadzamy w tych samych sklepach, dlatego myślę, że klienci się już przyzwyczaili do zbiórki i także w tym roku chętnie wesprą osoby potrzebujące - dodał ksiądz Krzysztof Banasik.  

W akcję zaangażowanych zostanie około 1200 wolontariuszy, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których będzie można rozpoznać po identyfikatorach z logo Caritas. Natomiast zebrane produkty w formie paczek trafią przed Świętami Bożego Narodzenia do rodzin potrzebujących pomocy, do osób samotnych, chorych i bezdomnych - informuje ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.  

- Produkty spożywcze, które uda się zebrać podczas zbiórki żywności zostaną spakowane w paczki, a te trafią na świąteczne stoły rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, jak również do osób samotnych, chorych, czy bezdomnych. Natomiast część żywności przeznaczona zostanie na zorganizowanie spotkania wigilijnego dla osób samotnych i bezdomnych, które tradycyjnie odbędzie się 24 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach - dodał ksiądz Stanisław Słowik.

Przedświąteczna zbiórka żywności dziś rozpocznie się o 14.00 i potrwa do 20.00, a w sobotę przeprowadzona zostanie w godzinach 9.00 - 19.00. Żywność zbierana będzie w marketach w Busku- Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Miedzianej Górze, Koniecpolu, Chmielniku, Kazimierzy Wielkiej, Mniowie, Sędziszowie, Miechowie, Słomnikach i Proszowicach.

Ostrowiec Św.

Zbiórka żywności dziś i jutro zorganizowana zostanie w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach, organizowanej już po raz piętnasty, przedświątecznej akcji Caritas. W kilku sieciowych sklepach wolontariusze będą zachęcać ludzi dobrej woli o wsparcie inicjatywy.

Anna Sadowska, wolontariuszka działająca przy parafialnym oddziale Akcji Katolickiej w Ostrowcu mówi, że żywność trafi do najbardziej potrzebujących w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uzupełni zasoby „Jadłodajni u Anioła” prowadzonej przy ulicy Głogowskiego, a także pozwoli zorganizować wigilię dla najuboższych 24 grudnia właśnie w tym miejscu.

- Z posiłków wydawanych w jadłodajni korzysta około 120 osób - mówi Anna Sadowska.
Darowane produkty powinny mieć dłuższą datę ważności, mogą to być np. cukier, makaron, konserwy, słodycze.

- Prowadząc jadłodajnię staramy się wszystko sami organizować, nie korzystamy z żadnego samorządowego wsparcia. Udaje nam się dzięki ludziom dobrej woli - mówi Anna Sadowska.
Zbiórka żywności odbędzie się w sklepach: Biedronka, Kaufland, Mila i Tesco, dziś od godziny 14:00 do 20:00, w sobotę od 9:00 do 18:00. Placówki uczestniczące w akcji są oznaczone plakatami.

Sandomierz

Około 300 wolontariuszy Caritas Diecezji Sandomierskiej weźmie udział w  zbiórce żywności, która dzisiaj rozpoczyna się w 40 sklepach m.in. w Sandomierzu, Staszowie, Połańcu, Ostrowcu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli. Potrzebne są produkty o przedłużonym terminie ważności, z których przygotowane będą paczki dla ubogich rodzin i samotnych osób - powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas. Wolontariusze ubrani w kamizelki z logo Caritas, rozdawać będą ulotki.

Paczki otrzymają osoby, które zgłosiły taką potrzebę w biurze Caritas. Obecnie jest 260 podań, porównywalnie do ubiegłego roku. Zbiórka żywności potrwa dzisiaj od godziny 16 do 20, a jutro od 10 do 15. Jest częścią ogólnopolskiej akcji pn. „Tak, pomagam”.

Reklama