Coraz więcej zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji: 07.12.2018 12:53
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak wynika z policyjnych danych, od początku jej istnienia, czyli od końca 2016 roku, zanotowano 25 tysięcy zgłoszeń. Dzięki aplikacji każdy może podzielić się z funkcjonariuszami informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważył.

Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że najwięcej, aż jedna piąta zgłoszeń, dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości. Taka sytuacja została odnotowana między innymi na alei Solidarności w Kielcach. Mieszkańcy regionu często wymieniają także nieprawidłowe parkowanie. Kierowcy powinni zwrócić na to uwagę między innymi przy ulicach Artwińskiego i Leonarda.

W okresie jesienno-zimowym użytkownicy zaznaczają także miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

- Jest to dla nas pomocne narzędzie. Dzięki temu wiemy, gdzie są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy - dodaje Artur Majchrzak.

Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia.

- Jest to intuicyjna aplikacja. Po przekierowaniu na stronę zobaczymy mapę, na której łatwo jest odnaleźć ulicę i wybrać zagrożenie - mówi Artur Majchrzak.

Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony - to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone. Można dodać także film lub zdjęcie. Policja ma 5 dni na sprawdzenie zgłoszenia.

Aplikacja może być pomocna na przykład osobom, które szukają nowego mieszkania. Mogą one sprawdzić, czy w okolicy nowego domu nie ma zgłoszeń dotyczących aktów wandalizmu, bądź grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Mapa może pomóc także kierowcom, którzy przemieszczają się po drogach województwa. W aplikacji zaznaczone są bowiem niestrzeżone przejazdy kolejowe lub miejsca, gdzie dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. 

Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.  

Reklama