Oświatowa Solidarność wstępuje na wojenną ścieżkę

Data publikacji: 10.12.2018 14:08
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa w biurze NSZZ

Konferencja prasowa w biurze NSZZ "Solodarność". Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Bartosz - przewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności", Henryk Ślusarski - Przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Marek Poniewierka - delegat na Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ"Solidarność"
Kielce. 10.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Odwołania Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej domaga się oświatowa Solidarność. Dziś w całej Polsce odbyły się konferencje prasowe, podczas których związkowcy przedstawili „siedem grzechów głównych” minister.

Solidarności nie podoba się między innymi wprowadzenie systemu obowiązkowych ocen nauczycieli i wydłużenie czasu potrzebnego na awans zawodowy, ale główne zarzuty dotyczą braku realnych podwyżek pensji. Henryk Ślusarski wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania Solidarności, ubiegłoroczną podwyżkę w wysokości pięciu procent uważa za iluzoryczną, bowiem ledwie przekroczyła ona wartość inflacji.

To samo mówi o kolejnym pięcioprocentowym wzroście wynagrodzeń, który nauczyciele dostaną od stycznia. Henryk Ślusarski twierdzi, że Anna Zalewska dostała wcześniej ostrzeżenie od nauczycieli, ale go zignorowała.

- 15 września odbyła się ogromna manifestacja w Warszawie, podczas której pokazaliśmy minister czerwoną kartkę i wręczyliśmy jej nasze postulaty. Domagamy się zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Chcemy, by było ono połączone z wynagrodzeniem w gospodarce narodowej - mówi Henryk Ślusarski.

Jeżeli ona będzie rosnąć, to rosnąć powinno też wynagrodzenie pracowników szkół. Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności deklaruje wsparcie całego związku dla postulatów pracowników oświaty.

- Tu chodzi po pierwsze o odejście od biurokracji oświatowej, a po drugie, podwyżki muszą być realne. Bo w tej chwili często jest tak, że pracując w supermarkecie zarabia się więcej niż nauczyciel - tłumaczy przewodniczący.

Jak dodaje Waldemar Bartosz godna pensja nauczyciela sprawi, że do zawodu będą dostawali się ludzie kreatywni, z pasją i pomysłami. W ten sposób zyskają również uczniowie.

Solidarność deklaruje, że jeżeli postulaty zostaną spełnione, wycofają się z żądań o odwołanie Anny Zalewskiej. W innym przypadku zapowiadają protest. W lutym ma zapaść decyzja jak będzie on wyglądał.

Reklama