Andrzej Szejna w prezydium Partii Europejskich Socjalistów

Data publikacji: 10.12.2018 15:27
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja SLD. Na zdjęciu: Andrzej Szejna

Konferencja SLD. Na zdjęciu: Andrzej Szejna
Kielce. 01.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Andrzej Szejna lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie Świętokrzyskim został wybrany na członka prezydium Partii Europejskich Socjalistów. Decyzję podjęto podczas dwudniowego kongresu socjalistów w Lizbonie.

Partia Europejskich Socjalistów powstała w listopadzie 1992. W jej skład wchodzą partie socjaldemokratyczne krajów Unii Europejskiej.

Podczas spotkania w stolicy Portugalii wybrano nowe władze ugrupowania.  Przewodniczącym został Bułgar Sergiej Staniszew. Delegaci wybrali także swojego kandydata na szefa Komisji Europejskiej. Został z nim obecny wiceszef komisji, Frans Timmermans. Z kolei w prezydium oprócz Andrzeja Szejny zasiedli przedstawiciele wszystkich krajów, które wchodzą w skład Partii Socjalistów.

Andrzej Szejna w rozmowie z Radiem Kielce stwierdził, że objęcie funkcji członka prezydium jest dla niego ogromnym wyróżnieniem.

- Byłem rekomendowany na to stanowisko także przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Mam wrażenie, że w ten sposób doceniono moją aktywność na rzecz Europy i Polski w ostatnich latach - stwierdził Andrzej Szejna.

Polityk dodał, że będzie chciał budować dobre relacje z przedstawicielami innych państw. Będę walczył o pozycję Polski w Europie.

- Dla mnie interes narodowy jest najważniejszy. Znajomość z członkami Partii Socjalistów, a wiele z tych osób pełni wysokie funkcje w rządach innych państw, jest bardzo ważna dla utrzymania dobrych międzynarodowych relacji - dodał Andrzej Szejna.

Polityk przyznał jednocześnie, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dodał, także, że podczas kongresu ustalono, że Frans Timermans  w przyszłym roku przyjedzie do Kielc.

- Chcemy, aby nasz kandydat na szefa Komisji Europejskiej spotkał się z samorządowcami z regionu. Chcemy zaprosić na to spotkanie prezydenta Kielc, marszałka województwa oraz innych samorządowców - dodaje

W zjeździe Partii Europejskich Socjalistów brali udział m.in. premierzy Portugalii, Hiszpanii, Słowacji i Malty, a także przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Podobne wiadomości
Reklama