Powiat opatowski dąży do przejęcia szpitala

Data publikacji: 10.12.2018 20:37
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital Powiatowy w Opatowie

Szpital Powiatowy w Opatowie
Opatów. 12.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nowe władze powiatu opatowskiego muszą zmierzyć się z trudną sytuacją szpitala powiatowego. Od 2015 roku lecznicę dzierżawi spółka Centrum Dializa, jednak w październiku ubiegłego roku zagroziła ówczesnemu zarządowi powiatu, że jeśli starostwo nie przejmie szpitala, firma rozwiąże umowę lub zawiesi działalność placówki.

Rada Powiatu podczas nadzwyczajnej sesji przyjęła uchwałę o przejęciu szpitala jednak, aby mogło do tego dojść, należało doprowadzić do przejęcia kontraktu na świadczenia zdrowotne poprzez cesję. Po ponad roku Centrum Dializa w dalszym ciągu dzierżawi szpital.

Starosta opatowski Tomasz Staniek informuje, że priorytetem w powiecie jest służba zdrowia, na co także zwracają uwagę sami mieszkańcy. Zaznacza, że szpital powinien wrócić do powiatu.

- Top Medicus, powiatowa spółka, nad którą mamy całkowitą kontrolę, powinna przejąć szpital   mówi starosta. Dodaje, że to obietnica z kampanii wyborczej, którą chce spełnić.

Jak informowaliśmy, w czerwcu rzecznik Centrum Dializy Witold Jajszczok mówił o konieczności „pozbycia się” szpitala. Z kolei we wrześniu przedstawiciel spółki poinformował o zmianie planów i chęci dalszego dzierżawienia lecznicy. Dziś nie udało się skontaktować z Witoldem Jajszczokiem w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie o dalsze plany względem lecznicy w Opatowie.

Tomasz Staniek zwraca uwagę, że niepokojące jest zmniejszenie wartości kontraktu dla szpitala na nowy rok o 4 miliony złotych w związku z niewypełnieniem zakontraktowanych zobowiązań na niektórych oddziałach. W tym roku opiewał on na kwotę ponad 12 milionów złotych, w przyszłym roku lecznica otrzyma ponad 9 milionów. Starosta opatowski uważa, że to kwota niewystarczająca na bieżące działanie szpitala, choćby opłacenie rachunków czy pracy kadry medycznej.

- W przyszłości będzie bardzo ciężko wrócić do wyższych kwot kontraktu. Mam nadzieję, że NFZ przychyli się do naszej sytuacji, gdy zwiększymy liczbę pacjentów - mówi. Tomasz Staniek zapytany o realne możliwości przejęcia szpitala odpowiada, że jest kilka pomysłów, ale nie chciał o nich mówić.

Spółka Centrum Dializa podpisała umowę na 30-letnią dzierżawę opatowskiej lecznicy.

Reklama