Wybrano zabawki przyjazne dziecku

Data publikacji: 11.12.2018 20:39
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Kultura
11.2018 Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawa pokonkursowa „Zabawka Przyjazna Dziecku”. I miejsce dla Agnieszki Pluszczewicz za domek dla lalek

11.2018 Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawa pokonkursowa „Zabawka Przyjazna Dziecku”. I miejsce dla Agnieszki Pluszczewicz za domek dla lalek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jubileuszowa, 10 edycja konkursu „Zabawka przyjazna dziecku” organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach dobiegła końca. Skierowany on jest do młodych twórców, artystów ludowych, ale także prywatnych firm.

Jak mówi Renata Pronobis, koordynatorka konkursu, tegoroczne jury w wyborze zwycięzców kierowało się przede wszystkim tym, aby zabawki wykonane były z materiałów ekologicznych i miały wartość edukacyjną. 

Wyjątkowo po raz pierwszy, zamiast kilku nagród w każdej z kategorii, wręczone zostały trzy duże nagrody główne w wysokości kolejno: czterech, trzech i dwóch tysięcy złotych oraz cztery wyróżnienia w wysokości 500 złotych.

Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Pluszczewicz, która przygotowała prototyp ekologicznego domu dla lalek połączonego z grą karcianą. Jak powiedziała, szczególnie zależało jej na tym, aby zabawka była atrakcyjna zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Jak zaznacza Maciej Obara, dyrektor muzeum, ważnym aspektem konkursu jest możliwość zaprezentowania się młodych twórców, niezwiązanych z przemysłem zabawkarskim. Dodaje, że co roku jest pod wrażeniem kreatywności i nowatorskiego podejścia do tematu.

Każdy z zaprezentowanych prototypów skonstruowany został z materiałów ekologicznych, głównie drewna i papieru. Wśród zabawek można było znaleźć m.in. interaktywną książkę, puzzle i układanki, wszelkiego rodzaju pojazdy, ale także zmuszające do myślenia zabawki logiczne. Można je podziwiać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach do marca przyszłego roku. Konkurs „Zabawka przyjazna dziecku” trwa od 2003 roku i organizowana jest co dwa lata, na przemian z konkursem „Książka przyjazna dziecku”.

Tagi do tego wpisu
Reklama