Dobroć mierzona kilometrami. Oryginalne prezenty dla bezdomnych

Data publikacji: 13.12.2018 13:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Podsumowanie akcji „Szalik z dobroci”

Kielce. Podsumowanie akcji „Szalik z dobroci”
13.12.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Ponad 500 szalików wydziergali mieszkańcy województwa świętokrzyskiego podczas akcji „Szalik z dobroci”. Zaangażowali się w nią wolontariusze parafialnych i szkolnych szkół Caritas, podopieczni klubów i domów seniora, a także środowiskowych domów samopomocy i domów pomocy społecznej.

Jak przyznaje Damian Zegadło z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, zainteresowanie akcją przerosło jego oczekiwania.

- Bardzo się cieszymy, że odzew społeczeństwa był tak duży, że tak wiele osób chce pomóc potrzebującym, zwłaszcza bezdomnym. Każdy z szalików musi mieć przynajmniej 1,5 metra długości, więc tego dobra powstało już co najmniej ponad kilometr - dodał Damian Zegadło.

W akcję włączyli się także mieszkańcy województwa podkarpackiego. Dziś do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu przyjechali z ponad 100 szalikami. Jak mówi Zdzisław Zadworny, burmistrz miasta i gminy Cieszanów, najaktywniejsi w dzierganiu szalików byli podopieczni Domu Pobytu Dziennego dla Osób Starszych. 

- W akcję włączyło się kilkadziesiąt osób. Dziś do Kielc przywieźliśmy ponad 100 szalików, co świadczy o tym, że dobro rzeczywiście jest w ludziach i potrafią bezinteresownie pomagać. Ktoś robiąc ten szalik, poświęca nie tylko swój czas, ale wkłada w pracę także swoje serce - dodał Zdzisław Zadworny.

Władysława Sitarz z gminy Cieszanów wydziergała aż 10 szalików.

- Czuję satysfakcję, że chociaż w ten sposób mogę komuś pomóc, a przy tym zagospodarowuję w pożyteczny sposób wolny czas. Dzięki temu, nauczyłam dziergania na drutach także moje wnuczki. Lubię pomagać i staram się tym zarażać innych - dodała Władysława Sitarz.

Wykonane własnoręcznie szaliki należy do jutra dostarczyć do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, którego siedziba znajduje się przy ulicy Kapitulnej lub do Caritas Diecezji Kieleckiej przy Placu Najświętszej Marii Panny 1.

Szaliki przekazane zostaną uczestnikom Wigilii dla Osób Bezdomnych i Samotnych, która odbędzie się 24 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

adv adv
Wiadomości
Reklama