Szpital w Ostrowcu upadnie?

Data publikacji: 13.12.2018 19:03
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital w Ostrowcu Św.

Szpital w Ostrowcu Św.
Ostrowiec Św.. 23.01.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rafał Lipiec zostanie odwołany ze stanowiska dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala. Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Poinformowała o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Włodarz powiatu uważa, że Rafał Lipiec nie daje żadnej gwarancji na to, że podejmie w szpitalu jakiekolwiek działania naprawcze,  by ograniczyć straty lecznicy.

Zadłużenie szpitala na koniec roku może wynieść około 69 milionów złotych. To grozi upadłością  - obawia się Marzena Dębniak. Nie ma także pewności, czy dyrektor jest w stanie doprowadzić do końca inwestycje prowadzone na terenie szpitala - budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz izby dla osób nietrzeźwych.

Marzena Dębniak, starosta ostrowieckiOstrowiec Św.. 13.12.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Szpital kończy rok 2018 ze stratą przewidywalną 16,5 miliona. Jestem zdziwiona i zbulwersowana. Zbigniew Duda, były starosta, i poprzedni Zarząd Powiatu wiedzieli o sytuacji, ale nie zrobili nic, aby podjąć jakiekolwiek działania naprawcze - mówi Marzena Dębniak.

Były starosta ostrowiecki Zbigniew Duda nie zgadza się z oskarżeniami pod swoim adresem. Mówi, że szpitale są dużym obciążeniem dla każdego samorządu, nie tylko ostrowieckiego. Przypomina, że nieraz mówił o potrzebie głębokich zmian systemowych. Dodaje, że Zarząd Powiatu prowadził liczne rozmowy czy konsultacje w sprawach szpitala.

- Sytuacja w ostrowieckim szpitalu nie jest nadzwyczajna, podobnie jest w innych zarządzanych  przez samorząd. Problemy mają lecznice w Skarżysku-Kamiennej, Włoszczowie, czy Opatowie. Słowa pani starosty są daleko idące, ale rozumiem, że są na potrzeby PR - mówi Zbigniew Duda.

Dyrektor naczelny Rafał Lipiec w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że nie wiedział o wszczęciu procedury zwolnienia go ze stanowiska. Nie chce komentować tej sytuacji. Dodajmy, że Rafał Lipiec w ostatnich wyborach samorządowych zdobył mandat radnego miejskiego w Starachowicach. Na wniosek starosty Marzeny Dębniak radni w przyszłym tygodniu wydadzą opinię na temat odwołania dyrektora. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Rada Miasta w Starachowicach ma zamiar przychylić się do wniosku starosty ostrowieckiego.

Rafał Lipiec jest dyrektorem naczelnym ostrowieckiego szpitala od grudnia 2016 roku.

Reklama