Sala konferencyjna zamiast multimediów? W tle konflikt o stanowisko

Data publikacji: 14.12.2018 11:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zamiast wystawy multimedialnej - kolejna sala konferencyjna. Władze gminy Iwaniska rezygnują z unijnego projektu, który miał być realizowany na zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zakładał on stworzenie w sali ekspozycyjnej zamku, multimedialnego spaceru śladami Ossolińskich. Radni z PSL i komitetu wójta zagłosowali jednak za wycofaniem się z tej inwestycji. Zamiast tego wójt Marek Staniek chce stworzyć kolejną salę konferencyjną.

Podczas sesji, wójt uzasadniał, że zamek więcej zarobi na konferencjach, niż na muzeum. – Nasza koncepcja ma wygrać – mówił w trakcie obrad.

Dyrektor zamku Janusz Wójcik tłumaczy, że w ramach projektu powstały dwie sale, a wójt nie wie, czym zamek dysponuje. – Plany utworzenia tego muzeum nie pojawiły się teraz, tylko to trwa od poprzedniego projektu, w ramach którego powstały dwie sale, w tym konferencyjna w pełni wyposażona – mówi Janusz Wójcik.

Dyrektor uważa, że wójt mści się na nim, ponieważ startował w ostatnich wyborach samorządowych. Jest również pewny, że wkrótce straci posadę. Mówi jednak, że na zmianach, które chce wprowadzić wójt, straci jedynie zamek w Ujeździe. Jego zdaniem, dzięki nowej ekspozycji, muzeum przynosiłoby większe dochody, a w ciągu maksymalnie trzech lat zwróciłby się wkład własny na powstanie multimedialnej prezentacji, czyli około 750 tysięcy złotych.

Multimedia miały prezentować m.in. znaleziska z wykopalisk archeologicznych wokół zamku, ale także pamiątki, których fizycznie zamek nie posiada. Janusz Wójcik podkreśla, że od początku, projekt zakładał wydanie unijnych pieniędzy na stworzenie sali wystawowej, więc nic innego nie będzie mogło tam powstać.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy, przedstawiciele PSL oraz komitetu wójta głosowali też za tym, aby połączyć Instytucję Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe z Gminnym Centrum Biblioteki i Kultury. Przewodniczący Rady Gminy Wiesław Kowalczyk nie był w stanie podać jakiego rzędu oszczędności wygeneruje ta fuzja. Stwierdził natomiast, że gmina dzięki temu będzie dokładać tylko do jednej instytucji.

Janusz Wójcik, dyrektor zamku zapewnia, że prowadzona przez niego jednostka zarabia ok. 1,2 miliona złotych rocznie i utrzymuje się sama. Wójt Marek Staniek konsekwentnie nie odbiera od nas telefonu.

Reklama