Klasztor Cystersów w Jędrzejowie pięknieje

Data publikacji: 17.12.2018 15:42
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Kaplica bł. Wincentego Kadłubka, barokowa dzwonnica oraz XVIII-wieczna brama wjazdowa klasztoru cystersów w Jędrzejowie odzyskują dawny blask

Jędrzejów. Kaplica bł. Wincentego Kadłubka, barokowa dzwonnica oraz XVIII-wieczna brama wjazdowa klasztoru cystersów w Jędrzejowie odzyskują dawny blask
Jędrzejów. 17.12.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Kaplica bł. Wincentego Kadłubka, barokowa dzwonnica oraz XVIII-wieczna brama wjazdowa klasztoru Cystersów w Jędrzejowie odzyskują dawny blask. Zakończył się pierwszy etap konserwacji zabytkowych obiektów. W kopule kaplicy udało się odnowić XVIII-wieczne freski, autorstwa Andrzeja Radwańskiego, grobowiec bł. Wincentego wraz z trumienką, w której znajdują się jego relikwie oraz obraz z wizerunkiem patrona Jędrzejowa.

O tym, że nie było to łatwe zadanie przekonują Katarzyna Nowak i Marcin Ciba z firmy konserwatorskiej Veritas Arte, szefowie zespołu, który w tym roku pracowali w opactwie.

– Kiedy z rusztowań zacząłem oglądać polichromie na sklepieniu kaplicy, wpadłem w panikę, ponieważ wtedy wydawało się, że oryginalne malowidło barokowe zostało przemalowane prawie w 100 procentach, a pod spodem, w małych odkrytych fragmentach nie ma nic poza czernią, sadzą i brudem. Na szczęście finał naszych prac jest zadowalający, ponieważ okazało się, że pod przemalowaniami zachowały się oryginalne polichromie – mówi Marcin Ciba.

Freski przedstawiają moment przybycia Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa. Ich górna część podzielona została na część teologiczną z aniołami i świecką, która opowiada o wybranych elementach z życia błogosławionego i pokazuje elementy klasztoru. Podczas prac udało się rozpoznać elementy architektoniczne nieobecne teraz w architekturze obiektu. Radwański nie namalował opactwa romańskiego, tylko to, które widział, gdy powstawały malowidła. Na części z odnowionych polichromii są elementy architektoniczne, których nie ma w obecnym układzie klasztornym. Nie ma dzwonnicy, natomiast pokazane jest skrzydło pałacu opackiego z wielką bramą wjazdową.

Przy barokowej dzwonnicy przeprowadzone zostały prace zabezpieczające oraz wstępna naprawa więźby dachowej. Równocześnie z pracami konserwatorskimi prowadzone były również prace archeologiczne, które pokazały m.in. fundamenty innej budowli, na której zbudowana została dzwonnica.

Na prace renowacyjne klasztor pozyskał 780 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych to wkład własny klasztoru. Do ministerstwa cystersi złożyli już kolejne wnioski o pieniądze na II etap prac renowacyjnych. Są plany ponownego uruchomienia zabytkowych dzwonów wraz z barokowym, które zastąpią obecnie działające elektroniczne kuranty.

Reklama