Wigilia świętokrzyskich „terytorialsów”

Data publikacji: 18.12.2018 18:57
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Dorota Klusek
Kielce. Wigilia  10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Biskup Jan Piotrowski

Kielce. Wigilia 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Biskup Jan Piotrowski
18.12.2018 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Prawie 700 osób wzięło udział w obchodzonej po raz pierwszy wigilii 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się we wtorek, w hotelu Binkowski w Kielcach. W spotkaniu, oprócz żołnierzy, uczestniczyli również ich pracodawcy oraz samorządowcy i parlamentarzyści.

Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej to nowa formacja. Powstała w tym roku. Jak mówi pułkownik Artur Barański, dowódca tej jednostki, obecnie liczy 556 żołnierzy.

- Główną zasadą działalności Wojsk Obrony Terytorialnej jest pomoc i wspieranie lokalnej społeczności w okresie pokoju, kryzysu i wojny, ale w każdym z tych trzech stanów żołnierz ma pomagać ludziom tam, gdzie mieszka - dodaje pułkownik Artur Barański.

Do wstąpienia w szeregi „terytorialsów” przekonują różne pobudki. W ich gronie jest prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap. Jak przyznał, to powinność każdej zdrowej i sprawnej osoby.

- Wojska Obrony Terytorialnej to taka formacja, piąty rodzaj wojsk sił zbrojnych, która dla takich ludzi ja, jest pewną miarą patriotyzmu. Uważam, że każdy, kto może, ma trochę czasu i kondycja mu na to pozwala, powinien wstąpić do WOT. Być może swoim doświadczeniem, swoją drogą życiową przyda się w takiej formacji, i to jest też moja motywacja - wyjaśnił prezes Janusz Knap.

Przynależność do Wojsk Obrony Terytorialnej, szkolenia, nie muszą kolidować z zajęciami dnia codziennego.

- Zostałem zakwalifikowany do weekendowego trybu szkoleń. W marcu mamy przysięgę, a do tego czasu, co dwa tygodnie będę spędzał na poligonie - wyjaśnił Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach.

W przedświątecznym spotkaniu oprócz żołnierzy udział wzięli także zaproszeni goście. Wśród nich był poseł Krzysztof Lipiec, który podkreślał, że jest szczęśliwy, że może świętować z wyjątkowymi ludźmi.

- Jestem im bardzo wdzięczny za to, że postanowili służyć Polsce i mam takie przekonanie, że to jest dobry prognostyk na przyszłość. Możemy się czuć bezpiecznie z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy postanowili tu, w lokalnych społecznościach, służyć swoim najbliższym - mówił poseł Krzysztof Lipiec.

Wzruszony spotkaniem był marszałek Andrzej Bętkowski. Wspominał przedświąteczny czas w 2013 roku, kiedy odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie, w bazach Ghazni i Bagram.

- Tak się złożyło, że w moim życiu zawodowym i społecznym wojsko stale się przewija przez moją działalność, dlatego z mundurem, z żołnierzami mam szczególny związek i cieszę się, że dziś mogłem być na tej pierwszej wigilii 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To wydarzenie jest tym bardziej ważne, że obchodzimy je w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył marszałek Andrzej Bętkowski.

Podczas uroczystości nie zabrakło opłatka, życzeń, świątecznych potraw oraz kolęd, które wykonał chór z kościoła garnizonowego w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk.

Reklama