Wystawa ku pamięci żołnierzy, którzy zginęli na misjach

Data publikacji: 21.12.2018 13:47
Kategoria: Kultura /Źródło: Dorota Klusek
Otwarcie wystawy poświęconej udziałowi żołnierzy w misjach i operacjach wojskowych

Otwarcie wystawy poświęconej udziałowi żołnierzy w misjach i operacjach wojskowych
Kielce. 21.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wystawa upamiętniająca polskich żołnierzy biorących udział w misjach zagranicznych została otwarta w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Żołnierzy Poległych i Zmarłych w Misjach Granicami Państwa.

Jak mówi podpułkownik Marcin Matczak, szef Wydziału Szkolenia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, święto to zostało ustanowione w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia, które dotknęło polskich żołnierzy, służących na misjach poza granicami kraju.

- 7 lat temu, dokładnie o godzinie 6.50 czasu polskiego, czyli 10.20 czasu afgańskiego, pięciu polskich żołnierzy zginęło w zamachu przeprowadzonym na konwój Zespołu Odbudowy Prowincji – wyjaśnia podpułkownik Marcin Matczak.

Dzień nawiązuje do tragedii z Afganistanu, ale upamiętnia wszystkich polskich żołnierzy, którzy polegli na misjach. Najwięcej, bo aż 44 zginęło w Afganistanie, 22 – w Iraku. Wśród zaprezentowanych osób znalazł się także pochodzący z Jędrzejowa, sierżant Paweł Poświat, który służył w 18. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Zginął 28 lipca 2011 roku, w Afganistanie.

Podpułkownik Marcin Matczak przypomina, że pierwsza misja, w której polscy żołnierze wzięli udział po II wojnie światowej miała miejsce w Korei, w latach 50-tych ubiegłego wieku. – Na całym świecie rozsiane są miejsca, które są związane z krwią i śmiercią polskich żołnierzy, to Korea, Tadżykistan, Bałkany, Irak, Afganistan, Kambodża. We wszystkich tych miejscach polscy żołnierze oddawali życie, niosąc światowy pokój, bo taki jest cel tych misji. Pamiętajmy, że polscy żołnierze biorą udział w misjach pod egidą ONZ, NATO lub Unii Europejskiej i wszystkie służą utrzymaniu, ustanowieniu lub wymuszeniu pokoju – mówi szef Wydziału Szkolenia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Komendant Centrum, pułkownik Paweł Chabielski, podkreśla, że żołnierze przygotowują się do misji podczas szkoleń i kursów. – W rejonie konfliktu możemy sprawdzić, co potrafimy, na ile możemy wykorzystać swoje umiejętności i do czego nadaje się nasz sprzęt. Każda misja powoduje, że zdobywamy nowe doświadczenia, rozwijamy się. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Taktyka działania Talibów, czy też grup przestępczych, bo też takie na terenie naszego działania funkcjonują, również ewoluują. Obserwują nas, sprawdzają, co potrafimy, jak wykonujemy nasze procedury, nasze działania i analizując to, poprawią swoje techniki działania, przez co te zagrożenia są jeszcze większe - podkreśla płk Paweł Chabielski.

Wystawa potrwa do 15 stycznia - zapowiada dyrektor Wzgórza Zamkowego, Rafał Nowak.

- Szczególnie dzisiaj, w przededniu tych najbardziej rodzinnych świąt, kiedy już myślimy, że za chwilę będziemy siedzieli z najbliższymi przy świątecznych stołach, na tej wystawie możemy spojrzeć w oczy tym wszystkim młodym ludziom, którzy polegli na misjach, którzy oddali swoje życie służąc Rzeczpospolitej – podkreśla dyrektor Rafał Nowak.

Na wernisaż przybyli żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ich postawę chwalił poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego PiS. – Ci ludzie, których tu upamiętniamy to bohaterowie. To dzielni ludzie, którzy mieli odwagę opowiedzieć się po słusznej stronie światowego pokoju i odpowiedzieli na wezwanie naszej ojczyzny. W tym dniu ważne jest to, że ich koledzy, zachowali o nich pamięć. Mam przekonanie, że na tej pamięci można budować pokój – zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec.

Podobne wiadomości
Reklama