Wicepremier prof. Piotr Gliński Honorowym Obywatelem Wiślicy

Data publikacji: 21.12.2018 16:02
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Marta Gajda
profesor Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego

profesor Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Wiślicy. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Wiślicy.

Wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały w tej sprawie, złożył Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy. Jak podkreśla, w ciągu najbliższych miesięcy planuje zorganizować uroczystą sesję Rady Miejskiej, na której zostanie wręczony profesorowi Piotrowi Glińskiemu m.in. akt nadania honorowego obywatelstwa.

- Taki tytuł nadaje się osobom, szczególnie zasłużonym. W naszym przypadku będzie to pierwsze nadanie szczególnego wyróżnienia w historii Wiślicy. Premier Gliński w znacznym stopniu, przyczynił się m.in. do odzyskania przez Wiślicę praw miejskich, dlatego niewątpliwie jego zasługi predysponują go do takiego tytułu - tłumaczy Jarosław Jaworski.

Burmistrz przypomina, że dzięki wsparciu ministra wiślickie Muzeum Regionalne stało się placówką Muzeum Narodowego. Ponadto od wielu lat, dzięki niemu przekazywane są duże pieniądze na rozwój Wiślicy.

- Profesor Gliński jest zainteresowany historią i zabytkami. Widać to w jego działaniach, w których dąży, aby nasze miasto restaurować, odnawiać, żeby pamięć o Wiślicy nie została zatarta -  dodaje.

Jacek Gocyk, przewodniczący rady miejskiej w Wiślicy, przypomina, że pomysł pojawił jeszcze w poprzedniej kadencji, w czasie kiedy Wiślica starała się o prawa miejskie.

- Po wyborach burmistrz i nowa rada miejska powróciła do tematu. To była jednogłośna decyzja - podkreśla przewodniczący.

Burmistrz informuje, że Wiślica ma wiele osób, którzy znacznie przysłużyli się Wiślicy. Są to głównie parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej m.in. poseł Krzysztof Lipiec oraz poseł Michał Cieślak. W gronie zasłużonych znalazły się również osoby ze środowiska naukowego m.in. profesor Władysław Zalewski, czy Andrzej Kadłuczka. Burmistrz dodaje, że w najbliższym czasie tytuły Honorowego Obywatela Wiślicy będą sukcesywnie nadawane z korzyścią dla Wiślicy.

Reklama