Caritas szkoli wolontariuszy. Będą pomagać w hospicjach

Data publikacji: 26.12.2018 16:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 15.10.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkudziesięciu mieszkańców województwa świętokrzyskiego przeszło szkolenie, dzięki któremu mogą pracować jako wolontariusze w hospicjum. Warsztaty zorganizowała Caritas Polska. - Chętne osoby mogły nauczyć się jak pomagać pacjentom - wyjaśnia Anita Grzesik, koordynator wolontariatu hospicyjnego w Kielcach.

- Zgłosiły się do nas osoby młode, tuż po ukończeniu 18. roku życia, ale także dojrzali ludzie, przebywający już na emeryturze. Wszyscy mieli zajęcia z psychologiem, kapelanem, fizjoterapeutami, pielęgniarkami i lekarzami z naszego hospicjum. To pozwoliło im odnaleźć się w tej rzeczywistości i mieć zasób konkretnej wiedzy na temat chorób i pacjentów, których mamy na co dzień - dodała Anita Grzesik.

Jednocześnie przyznaje, że wolontariat hospicyjny jest szczególnie trudny, ponieważ ci ludzie obcują z terminalnie chorymi pacjentami. Dlatego na szkoleniu przyszli wolontariusze mogli zdobyć wiedzę m.in. na temat chorób nowotworowych, ich przebiegu i leczenia.

- Mówiliśmy m.in. jak opiekować się pacjentem, jak pomóc mu bezpiecznie wstać np. z łóżka, czy z wózka inwalidzkiego, ale też jak sobie radzić z własnymi, często trudnymi emocjami. Zorganizowaliśmy również warsztaty psychologiczne, po których wolontariusze odbyli 10-godzinne praktyki na oddziale w hospicjum, by w praktyce przekonać się na czym będzie polegała ich przyszła posługa w naszej placówce - mówi Anita Grzesik.

Jak dodaje, rotacja wolontariuszy w hospicjum jest bardzo duża, dlatego cięgle istnieje konieczność szkolenia nowych osób. Na zorganizowanie szkolenia i warsztatów dla przyszłych wolontariuszy w hospicjum Caritas Polska przeznaczyła 20 tysięcy złotych.

Reklama