Kolejny krok ku przebudowie dworców PKP w Kielcach i Skarżysku

Data publikacji: 28.12.2018 11:28 / Data aktualizacji: 28.12.2018 18:28
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.11.2018 Kielce. Dworzec PKP

14.11.2018 Kielce. Dworzec PKP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejny krok do przebudowy dworca kolejowego w Kielcach. Dziś w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a PKP S.A. na dofinansowanie siedmiu projektów dotyczących remontów budynków dworców kolejowych, w tym również tego w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Jak informuje Maria Zuba parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości, na to zadanie ze środków unijnych przeznaczono 21 milionów złotych.

- To oznacza, że teraz będzie mógł być ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i przystąpienie do realizacji całości inwestycji. To zadanie jest bardzo ważne dla rządu, ponieważ dworzec PKP w Kielcach to ostatni tego typu obiekt w mieście wojewódzkim, który nie był jeszcze modernizowany - dodaje.

Maria Zuba zaznacza, że zabezpieczenie środków finansowych pozwala przypuszczać, że remont kieleckiego dworca zostanie ukończony w planowanym terminie do 2021 roku.

Zdaniem Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego, podpisanie umowy na modernizację kieleckiego dworca PKP to dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wartość dofinansowania dla wszystkich dworców, które uzyskały dzisiaj dotację to 49 milionów złotych z czego, aż 21 milionów przeznaczonych jest na modernizację tego obiektu w Kielcach - dodaje.

Podpisanie umów odbyło się w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Oprócz kieleckiego dworca, dofinansowanie uzyskają także obiekty znajdujące się przy linii kolejowej nr 26 Radom-Dęblin. Środki pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Łączna wartość dofinansowania wszystkich inwestycji wyniesie prawie 73 miliony złotych, z czego 50 milionów złotych to dofinansowanie z funduszy unijnych.

Reklama