Kuratorium będzie spotykać się z przedstawicielami szkół, samorządów oraz rodzicami

Data publikacji: 28.12.2018 21:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Opatów. 26.11.2018 / Fot. Emilia Sitatrska / Radio Kielce

Z początkiem stycznia Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty rozpoczyna cykl spotkań z przedstawicielami szkół, samorządów oraz rodzicami. Tematem będą zmiany w szkołach zawodowych oraz przyszłoroczna rekrutacja do szkół średnich. Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty dyrektorzy szkół dowiedzą się w jakich zawodach najbardziej opłaca się kształcić. To dlatego, że za uczniów szkolących się w branżach, których brakuje na rynku będzie wyższa subwencja oświatowa.

- Na podstawie prognoz Wojewódzkiego Urzędu Pracy będziemy mówić o tym, które zawody są potrzebne. Ale nowości jest więcej. Dzięki zmianie przepisów pracodawcy mogą dofinansowywać wyposażenie warsztatów szkolnych, co później odpiszą sobie od podatku. Poza tym przedsiębiorcy będą mieli wpływ na podstawę programową w szkołach zawodowych. Wszystko po to, żeby lepiej dopasować placówki oświatowe do rynku pracy - wyjaśnia Kazimierz Mądzik.

Jak mówi kurator, w naszym regionie więcej pieniędzy trafi do szkół kształcących w branżach związanych z budownictwem oraz przemysłem metalowym, na przykład spawaczy czy ślusarzy. Na razie jeszcze nie wiadomo, o ile wyższą subwencję oświatową dostanie szkoła za utworzenie klasy kształcącej w zawodzie, który jest potrzebny na rynku pracy.

Jeżeli chodzi o przyszłoroczny nabór do szkół średnich, to przedstawiciele kuratorium będą tłumaczyć jego zasady. To dlatego, że w przyszłym roku będą się one znacznie różnić od tych, które obowiązywały do tej pory. Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, reforma oświaty sprawiła, że do klas pierwszych w szkołach zawodowych i liceach trafią dwa roczniki uczniów - absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych.

- Chcemy też przekazać organom prowadzącym, że jeżeli utworzą w jakiejś szkole dwie klasy pierwsze dla absolwentów gimnazjów, to będą musieli uruchomić też dwie klasy dla absolwentów szkół podstawowych. Chcemy też uspokoić rodziców, że miejsc w szkołach średnich wystarczy dla wszystkich dzieci - zapewnia kurator.

Pierwsze spotkania dla przedstawicieli szkół z Kielc i powiatu kieleckiego odbędą się już 3 stycznia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Starostwie Powiatowym przy ulicy Wrzosowej.

Reklama