Oleśnica już odlicza. A planów ma mnóstwo

Data publikacji: 30.12.2018 16:14
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.12.2018 Oleśnica. Widok na miejscowość

30.12.2018 Oleśnica. Widok na miejscowość
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Oleśnica w powiecie staszowskim od 1 stycznia ponownie będzie miastem. Jak powiedział wójt Leszek Juda, to historyczny moment. Poczucie miejskości zawsze było mocne w Oleśnicy. Teraz odzyskuje ona status, który dawniej świadczył o jej pozycji. Oleśnica była miastem przez 400 lat, a wcześniej, przed 1470 rokiem była silnym ośrodkiem ze względu na bardzo wpływowy ród Oleśnickich związany z tą miejscowością.

Wójt dodał, że  odzyskanie praw miejskich  przyczyni się do wzrostu prestiżu  Oleśnicy  oraz  da impuls  do  dalszego rozwoju.

W planach są m.in. prace dotyczące modernizacji Rynku. Wójt Leszek Juda chciałby zaadaptować starą remizę strażacką na siedzibę gminnego ośrodka kultury,  ponadto podejmie rozmowy z prywatnymi właścicielami nieruchomości znajdujących się w Rynku, aby architekturze nadać bardziej miejskiego charakteru.

Zdaniem Leszka Judy odzyskanie praw miejskich wpłynie na większe poczucie stabilności i młodzi ludzie chętniej będą zostawać w Oleśnicy. Władze samorządowe przygotowują tereny do zabudowy. W tym roku powstał kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej, doposażono pracownie szkolne. Wybudowano nowoczesne przedszkole, ośrodek zdrowia oraz remizę strażacką. W planach jest m.in. rozbudowa kanalizacji, modernizacja oświetlenia ulicznego oraz remonty dróg.

Mieszkańcy Oleśnicy mają nadzieję, że status miasta w rzeczywisty sposób przyczyni się do zmian, które uważają za konieczne. Jedna z kobiet stwierdziła, że potrzebne są inwestycje w zakresie infrastruktury dla dzieci jak np. plac zabaw oraz miejsce, w którym mogłaby się spotykać młodzież. Nie brakuje też opinii, że jest to bez znaczenia czy Oleśnica będzie miastem czy nie. Niektórzy podchodzą do tego z dużym poczuciem humoru. Jeden z mężczyzn powiedział, że jego żona poinformowała go, iż od 1 stycznia będzie musiał codziennie chodzić w krawacie, a nawet spać w nim, ponieważ zawsze trzeba się dobrze prezentować w mieście.

Prawa miejskie Oleśnica straciła na mocy ukazu carskiego z 1869 roku, co było represją dla tych miejscowości, które brały udział w powstaniu styczniowym.

W sumie w całej Polsce od 1 stycznia prawa miejskie odzyska 10 miejscowości. Wówczas w naszym kraju będzie już 940 miast. W województwie świętokrzyskim oprócz Oleśnicy miastami będą też: Pierzchnica, Nowa Słupia, Nowy Korczyn, Szydłów, Pacanów i Opatowiec.

adv adv
Wiadomości
Reklama