Podwójna okazja do świętowania w Pacanowie

Data publikacji: 01.01.2019 08:33
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Marta Gajda
Zabawa sylwestrowa w Pacanowie. Przemawia Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa, z lewej Krzysztof Lipiec, poseł PiS, z prawej Czesław Siekierski, europoseł do PE

Zabawa sylwestrowa w Pacanowie. Przemawia Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa, z lewej Krzysztof Lipiec, poseł PiS, z prawej Czesław Siekierski, europoseł do PE
Pacanów. 01.01.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Po 150 latach przerwy Pacanów oficjalnie stał się miastem. Podczas imprezy sylwestrowej kilka minut przed północą uroczyście został odczytany tekst rządowego rozporządzenia, które przywróciło Pacanowowi status miasta. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia, że ich miejscowość odzyskała prawa miejskie, utracone po powstaniu styczniowym.

Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, to historyczna chwila i historyczne zadośćuczynienie dla mieszkańców Pacanowa, w roku, kiedy Polacy obchodzą setną rocznicę odzyskania niepodległości. Poseł dodał, że na dziesięć miejscowości, które w nowym roku będą funkcjonować, jako miasta, siedem, w tym Pacanów jest w województwie świętokrzyskim.

- Pacanów został dostrzeżony przez polski rząd. Dzisiaj jesteśmy likwidatorami tego niechcianego spadku po czasach zaborów. Jesteśmy też świadkami sprawiedliwości dziejowej i udziałowcami tego bardzo ważnego wydarzenia w nowym roku - zaznaczył poseł.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa podkreślił, że rok 2018 był czasem dobrym nie tylko dla kraju, ale i dla ziemi świętokrzyskiej. Jak zaznaczył uzyskanie statusu miasta przez siedem miejscowości w województwie świętokrzyskim świadczy o tym, jak bogata jest historia tej ziemi.

- Myślę, że odzyskanie statusu miasta zapisze się w historii nie tylko Pacanowa, ale i tych sześciu pozostałych miast. Trzeba się cieszyć i z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo to bardzo dobrze rokuje dla rozwoju tych miast i całej ziemi świętokrzyskiej - mówił Andrzej Pruś.

Z kolei Maciej Gawin, radny sejmiku wojewódzkiego przypomniał o historii Pacanowa sprzed 150 lat. Mówił też o szacunku i pamięci dla tych, którzy walczyli w powstaniu.

- To był bardzo pozytywny krok, nie tylko dla Pacanowa, ale i dla pozostałych miejscowości województwa świętokrzyskiego - podkreślił Maciej Gawin.

Wiesław Skop, od dziś burmistrz Pacanowa stwierdził, że od środy wraca z wytężoną pracą. Jak dodał - status miasta zobowiązuje.

- Wierzę, że ten status miasta będzie takim silnym bodźcem do dalszego rozwoju Pacanowa - podkreśla burmistrz.

O północy wystrzeliły korki od szampana, a zebrani na rynku mieszkańcy obejrzeli pokaz fajerwerków. Ponadto panie ze stowarzyszenia Żabieckie Powiślanki serwowały barszczyk czerwony i paszteciki. Do tańca mieszkańcom przygrywał zespół Axer.

adv adv
Wiadomości
Reklama