Preferencje wyborcze Polaków od kilku lat są niezmienne

Data publikacji: 02.01.2019 10:45
Autor: Marek Orkisz , Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
prof. Kazimierz Kik, politolog UJK

prof. Kazimierz Kik, politolog UJK
17.10.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Sondaże polityczne, atmosfera w kraju i sytuacja w obozie opozycji wskazują, że na polskiej scenie politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a potem jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu nie powinno być zmian. Profesor Kazimierz Kik, politolog UJK zauważa, że preferencje wyborcze Polaków od kilku lat są stabilne, potwierdzają to sondaże oraz ostatnie wybory samorządowe i wydaje się, że wygrana Prawa i Sprawiedliwości jest niemal pewna.

Gość Radia Kielce twierdzi, że dla koalicji Zjednoczonej Prawicy nie ma skutecznej opozycji. Platforma Obywatelska nie może się podnieść po klęsce w 2015 roku. Była ona spowodowana między innymi ucieczką z kraju dla kariery zawodowej jej lidera Donalda Tuska. Po nim w PO,  nie ma lidera wokół, którego mogłaby zbudować się silna opozycja. 

Także SLD od lat nie może znaleźć swojego elektoratu. Program Sojuszu pod względem socjalnym jest zbliżony do tego, co oferuje PiS, a problemem partii jest jej skrzywienie światopoglądowe.

Zdaniem politologa na polskiej scenie politycznej dwie kolejne partie mają charakter przejściowy, to Kukiz i Nowoczesna. Historia pokazuje, że takie partie powstają i po jakimś czasie są wchłaniane przez inne ugrupowania. Taki los spotyka na przykład Nowoczesną, która miała być alternatywą dla PO, tymczasem jak się okazuje powoli część działaczy znajduje miejsce właśnie w Platformie lub innych formacjach.

Ostatnią liczącą się siłą w Polsce jest PSL. Partia od dłuższego czasu próbuje zmienić swój wizerunek nie chcąc być kojarzoną tylko z wsią, ale efekty tych działań nie są widoczne, szczególnie przy okazji wyborów. Kazimierz Kik przewiduje natomiast duże zmiany w Europie po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do głosu w wielu krajach doszły ugrupowania i ruchy, które mogą być alternatywą dla partii neoliberalnych. Znaczenie tych partii wzrasta i nie wykluczone, że majowe wybory mogą potwierdzić te tendencje. Jeżeli nawet nie zdobędą większości, to będą miały znaczący wpływ na decyzje podejmowanie w UE i wybór unijnych komisarzy i szefów ważnych instytucji.

Posłuchaj audycji:

Reklama