Jubileusz Teatru imienia Stefana Żeromskiego z premierą i nagrodami

Data publikacji: 07.01.2019 06:29
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Dorota Klusek
Kielce. Jubileusz teatru im. Stefana Żeromskiego. Na zdjęciu (od lewej): Mirosław Bieliński, poseł Anna Krupka, wojewoda Agata Wojtyszek, Elżbieta Pędzik, Janusz Głogowski, Andrzej Cempura, Edward Janaszek, Joanna Kasperek-Artman i Dawid Żłobiński

Kielce. Jubileusz teatru im. Stefana Żeromskiego. Na zdjęciu (od lewej): Mirosław Bieliński, poseł Anna Krupka, wojewoda Agata Wojtyszek, Elżbieta Pędzik, Janusz Głogowski, Andrzej Cempura, Edward Janaszek, Joanna Kasperek-Artman i Dawid Żłobiński
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Premiera „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego oraz wręczenie medali „zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a także okolicznościowych nagród było zwieńczeniem dwudniowego jubileuszu 140-lecia istnienia Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Niedzielny wieczór rozpoczęła premiera „Widnokręgu” w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego, która zachwyciła publiczność.

Na widowni obecny był Wiesław Myśliwski. Autor powieści, w oparciu o którą powstała sztuka, proszony o jej ocenę, przyznał, że to trudne zadanie.

- Kiedy chwalę, to chwalę jednocześnie siebie, co nie jest, powiedziałbym, przyzwoitością. Ale ten spektakl mi się podobał, nawet fragmentami bardzo mi się podobał. Ale miałbym jedną uwagę do niego, że on jest zbyt lojalny wobec mojej książki. Wolałbym, żeby nie był taki lojalny wobec mojej książki, żeby ją trochę pogruchotał, trochę pozmieniał, trochę powyprowadzał innych znaczeń z poszczególnych scen. Natomiast w sumie mi się podobał - przyznał Wiesław Myśliwski.

Odtwórca głównej roli, Wojciech Niemczyk, powiedział, że jeszcze w sobotę obawiał się występu przed autorem „Widnokręgu”, ale w dniu premiery już nie.

Kielce. Jubileusz teatru im. Stefana Żeromskiego. Poseł Anna Krupka i wojewoda Agata Wojtyszek wręczają medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” Edwardowi JanaszkowiFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

- Bardzo mi pomogło to, że w sobotę był pokaz przedpremierowy z publicznością, dzięki temu, czułem się o wiele pewniej. Gdzieś tam momentami przechodziła mi przez myśl taka możliwość i ewentualność, że pan Wiesław się denerwuje, że przestawiam szyk zdania, ale mam nadzieję, że tak nie było, że widząc, że jego tekst ożywa na scenie, że jednak oddaje się temu, a nie skupia się na takich drobnostkach - mówił Wojciech Niemczyk.

Po spektaklu zostały wręczone medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przekazały je Anna Krupka,   wiceminister sportu i turystyki oraz Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski.

Brązowe medale otrzymali aktorzy: Mirosław Bieliński, Stanisław Andrzej Cempura, Janusz Głogowski, Edward Janaszek, Joanna Kasperek-Artman oraz Dawid Żłobiński.

Wręczona została także odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Trafiła do Elżbiety Pędzik, zastępcy dyrektora Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Laureatka dziękując za wyróżnienie, podkreślała, że nie jest ono wyłącznie dla niej.

- Tę nagrodę traktuję jako nagrodę dla wszystkich pracowników teatru: aktorów, ale również pracowników administracyjnych, technicznych i rozumiem, że na moje ręce ta nagroda została przyznana całemu zespołowi - podkreślała Elżbieta Pędzik.

Elżbieta Pędzik w tym roku świętuje 30-lecie pracy kieleckim teatrze. Z tej okazji otrzymała również jubileuszową nagrodę od marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego. Z kolei marszałek, dziękując dyrektorowi Michałowi Kotańskiemu, jednocześnie zapewnił go, że Samorząd Województwa przewidział środki na remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego.

Dyrektorowi Michałowi Kotańskiemu pogratulowali też: Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc, Bogdana Wenty oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru imienia Stefana Żeromskiego.

Kielce. Jubileusz teatru im. Stefana Żeromskiego. Spotkanie z Wiesławem MyśliwskimFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Wiceminister Anna Krupka podkreślała, że niedzielny, jubileuszowy wieczór i premiera „Widnokręgu” z udziałem Wiesława Myśliwskiego w kieleckim teatrze na pewno zapiszą się w historii.

- Chciałam serdecznie pogratulować wszystkim wyróżnionym, wszystkim odznaczonym, bo to dzięki nim ten teatr trwa, to dzięki nim ten teatr utrzymuje tak wysoki poziom i życzyć im kolejnych lat takiej działalności artystycznej, jak choćby ta, której przykład obejrzeliśmy - mówiła wiceminister Anna Krupka.

Dzisiaj Wiesław Myśliwski spotka się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Początek o godzinie 17.30.

adv adv
Wiadomości
Reklama