Od lutego Klub Prezydencki w kieleckiej Radzie Miasta?

Data publikacji: 08.01.2019 15:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: prezydent Kielc Bogdan Wenta i Danuta Papaj - wiceprezes Stowarzyszenia

Na zdjęciu: prezydent Kielc Bogdan Wenta i Danuta Papaj - wiceprezes Stowarzyszenia
06.12.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mimo, że od wyborów samorządowych minęły już dwa miesiące w kieleckiej Radzie Miasta wciąż nie rozpoczął działalności Klub Prezydencki. Jego pomysłodawcą był prezydent Bogdan Wenta, który w listopadzie stwierdził, że klub ma zastąpić formalną koalicję w Radzie Miasta. Pierwotnie w klubie mieli znaleźć się radni tych ugrupowań, które przed drugą turą poparły kandydata Projektu Świętokrzyskie.

Pytany przez Radio Kielce prezydent Bogdan Wenta odpowiada, że trwają rozmowy i spotkania dotyczące ostatecznego kształtu klubu. Nie chce jednak ujawnić szczegółowych informacji na temat jego funkcjonowania.

- Cały czas przygotowujemy stosowne dokumenty i propozycje dotyczące wypracowania wspólnej strategii klubu na nową pięcioletnią kadencję. Przy jego tworzeniu jesteśmy otwarci na propozycje i współpracę ze wszystkimi radnymi - dodaje.

Agata Wojda radna Platformy Obywatelskiej zaznacza, że propozycja prezydenta, jest interesująca dla klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, pod względem zachowania podmiotowości i odrębności poszczególnych klubów. Jak dodaje - formuła, w której radni otwarcie i regularnie mogą rozmawiać z prezydentem, poznawać jego pomysły i ewentualnie zgłaszać swoje poprawki może się sprawdzić.

Jarosław Karyś, radny Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że jest dosyć sceptyczny pomysłowi, by radni Prawa i Sprawiedliwości mieli pracować w kolejnym  klubie, który powstałby z inicjatywy prezydenta.

- Z dużą sympatią przyglądamy się działaniom pana prezydenta, który stara się pogodzić wiele różnych frakcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że my, jako Prawo i Sprawiedliwość, na pewno zostaniemy przy własnym klubie. Pytanie tylko, jak pan prezydent zamierza zreorganizować swój klub, z którego się wywodzi, ponieważ na ten moment w radzie miasta istnieją trzy podstawowe kluby - dodaje.

W opinii radnego Marcina Chłodnickiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, klub prezydencki dałby włodarzowi miasta dużą pewność i stabilność w sprawowaniu władzy, jednak obecnie nie są znane żadne szczegóły i zasady funkcjonowania tego klubu.

- Z mojej strony nie ma problemu, abym został jego członkiem, jednak najpierw trzeba poznać jego zasady, strategie i długoterminową politykę. Dopóki te kwestie nie będą rozwiązane, ani ja, ani zapewne nikt inny nie podejmie decyzji o wejściu do tego klubu - dodaje.

Joanna Winiarska, radna Projektu Świętokrzyskie zaznacza, że wszyscy radni, którym leży na sercu dobro mieszkańców powinni dołączyć do klubu prezydenckiego.  

- Każde rozwiązanie, które ma w perspektywie służyć mieszkańcom jest dobrą propozycją - dodaje.

W Radzie Miasta jedenastu reprezentantów posiada Prawo i Sprawiedliwość,  siedmiu radnych  Projekt Świętokrzyskie, 6 radnych Koalicja Obywatelska i jednego radnego  SLD.

Reklama