Czy konkurs na dyrektora muzeum w Starachowicach był ważny? Rozstrzygnie sąd

Data publikacji: 09.01.2019 16:36 / Data aktualizacji: 10.01.2019 13:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Zabytkowy rurociąg na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Starachowice. Zabytkowy rurociąg na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W sierpniu ubiegłego roku przeprowadzony został konkurs na stanowisko dyrektora Ekomuzeum w Starachowicach, bowiem poprzedniemu szefowi placówki skończył się kontrakt. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów: dotychczasowy dyrektor Paweł Kołodziejski, Tomasz Kordeusz, szefujący wcześniej Starachowickiemu Centrum Kultury i Dominik Abłamowicz, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Komisja konkursowa, w której skład weszło siedem osób, wybrała Tomasza Kordeusza na dyrektora muzeum.

Już kilka dni po ogłoszeniu wyników konkursu, pod koniec sierpnia 2018 roku, do wojewody świętokrzyskiego wpłynęło pismo zawierające zarzuty związane z postępowaniem konkursowym. Kolejne pismo, z uzupełnionymi zarzutami, przysłano w październiku.

Jak informuje rzecznik wojewody Diana Głownia wskazywano w nich brak uchwały komisji konkursowej, w której byłyby określone wymagania wobec kandydatów, m.in  wykształcenie, doświadczenie zawodowe, staż pracy, koncepcja funkcjonowania muzeum i rozmowa kwalifikacyjna. Zostały one wymienione w ogłoszeniu o naborze na stanowisko dyrektora, ale nie było stosownej uchwały w tej sprawie. Wskazywano także na naruszenie trybu pracy komisji określonego przez Zarząd Powiatu Starachowickiego. Podczas prac komisji konkursowej dwóch jej członków opuściło salę, więc nie każdy z nich zagłosował.

W związku z tym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach została skierowana skarga dotycząca nieważności uchwały powołującej Tomasza Kordeusza na stanowisko dyrektora Ekomuzeum. Rozprawa odbędzie się w czwartek, 10 stycznia.

Reklama