Były starosta opatowski znów na ławie oskarżonych

Data publikacji: 10.01.2019 15:48
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sąd Okręgowy w Kielcach. Rozprawa byłego starosty opatowskiego Bogusława Włodarczyka, byłej prezes powiatowej spółki „Top Medicus” Joanny Sz. oraz byłego prezesa zarządu spółki „Twoje Zdrowie Lekarze Specjaliści” w Katowicach Jana G.

Sąd Okręgowy w Kielcach. Rozprawa byłego starosty opatowskiego Bogusława Włodarczyka, byłej prezes powiatowej spółki „Top Medicus” Joanny Sz. oraz byłego prezesa zarządu spółki „Twoje Zdrowie Lekarze Specjaliści” w Katowicach Jana G.
Kielce. 10.01.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Były starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, była prezes powiatowej spółki „Top Medicus” Joanna Sz. oraz były prezes zarządu spółki „Twoje Zdrowie Lekarze Specjaliści” w Katowicach Jan G., stanęli przed kieleckim sądem. Dziś odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca oszustw przy dokończeniu budowy szpitala w Opatowie.

Prokuratura Okręgowa w Kielcach postawiła byłemu staroście 7 zarzutów.  Cztery z nich dotyczą oszustw, co do mienia znacznej wartości, na szkodę czterech podmiotów wykonujących prace budowlane w latach 2013-2014. Chodzi o kwotę prawie 15 milionów złotych.

W trakcie dzisiejszej rozprawy odczytano zeznanie Jana G., byłego prezesa zarządu spółki „Twoje Zdrowie”. Wynika z niego, że starosta opatowski zaoferował firmie 30-letnią dzierżawę szpitala w zamian za dokończenie budowy lecznicy. Dodatkowo firma „Twoje Zdrowie” miała otrzymać kredyt bankowy na opłacenie firm remontowych z poręczenia starostwa. Pożyczka nie doszła jednak do skutku, a firma w związku z tym nie zapłaciła podwykonawcom.  

Jan G. zarzuca także byłemu staroście próbę wymuszenia łapówki. Jak twierdzi, starosta miał domagać się pieniędzy w zamian za przedłużenie umowy na dzierżawę szpitala przez firmę „Twoje Zdrowie”.

Oskarżony Bogusław Włodarczyk nie przyznaje się do winy. Twierdzi że wszystkie podejmowane przez niego decyzje służyły dobru powiatu.

- Nie przyznaję się do winy. Według mojej opinii jestem oskarżony o to, że dbałem o dobro powiatu opatowskiego, a nie interesy prywatnych firm. Liczę, że w trakcie tego procesu udowodnię swoją niewinność - stwierdza Bogusław Włodarczyk.

Trzecią podejrzaną osobą jest Joanna Sz., była prezes spółki Top Medicus w Opatowie. Prokuratura zarzuca jej działania na szkodę spółki. Chodzi o wykup wierzytelności na kwotę łączną około 6 mln złotych.

Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama