We Włoszczowie nauczyciele masowo zachorowali. Lekcje zawieszone

Data publikacji: 11.01.2019 11:53
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Anna Ciesielska / Radio Kielce

Trzy szkoły w gminie Włoszczowa nie prowadziły zajęć dydaktycznych. Jak mówi Grzegorz Dziubek, burmistrz miasta, ponad 70 procent nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2, a także Szkoły Podstawowej w Koniecznie przedstawiło zwolnienia lekarskie.

- Musieliśmy podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, bo nie było zdrowych nauczycieli, którzy mogliby prowadzić lekcje w zastępstwie - tłumaczy burmistrz Włoszczowy.

Jak podkreśla Grzegorz Dziubek, zawieszenie lekcji nie oznacza, że szkoły zostały zamknięte, a rodzice na własną rękę muszą organizować opiekę dzieciom. Wszyscy uczniowie, którzy przyjdą do szkoły, będą pod opieką nauczycieli, którzy nie zachorowali. Zajęcia odbywają się między innymi w świetlicy. Działa też dowóz dzieci.

Potwierdza to Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

- Większości zajęć dydaktycznych nie ma, ale szkoły pracują. Nie mogą być zamknięte. Zwróciliśmy się już do dyrektorów placówek z zaleceniem, by wystąpili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu sprawdzenia zasadności zwolnień lekarskich nauczycieli - informuje Kazimierz Mądzik.

Na razie nie wiadomo, czy przez ferie nauczyciele zdążą się wykurować i wrócą do pracy. O pójście na masowe zwolnienia lekarskie apelował do pracowników szkół Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wanda Kołtunowicz prezes świętokrzyskiego okręgu ZNP na początku stycznia podkreślała, że wielu nauczycieli regularnie przychodzi do szkoły chorych i czas, aby zadbali o swoje zdrowie. ZNP nie ukrywa, że masowe przechodzenie nauczycieli na L4 jest formą protestu wobec zbyt niskich zdaniem związkowców podwyżek pensji.

Reklama