Coraz bliżej budowy parkingu nad torami przy dworcu PKP

Data publikacji: 11.01.2019 19:37
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.01.2019 Kielce. Dworzec PKP

11.01.2019 Kielce. Dworzec PKP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W kieleckim oddziale PKP Polskich Linii Kolejowych odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy parkingu nad torami przy dworcu kolejowym. Wzięli w nim udział przedstawiciele ratusza, kolejarze, a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji w Urzędzie Miasta Kielce informuje, że projektanci Polskich Linii Kolejowych odnieśli się do złożonej przez miasto wariantowej koncepcji parkingu.

- Od projektantów otrzymaliśmy sporą garść informacji na temat ewentualnych kolizji i niezgodności z planem przebudowy układu torowego. Dzięki tym rozmowom będziemy mogli skutecznie poprawić nasz projekt parkingu, aby ingerencje w infrastrukturę kolejową były jak najmniejsze i jak najmniej kosztowne - mówi.

Artur Hadorowicz dodaje, że miasto lada moment przystąpi do przygotowania finalnej koncepcji projektu parkingu nad torami.

11.01.2019 Kielce. Dworzec PKPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski, zaznacza, że głównym zadaniem i celem tych spotkań jest koordynacja działań kolejarzy i władz miasta, przy realizacji bardzo ważnej inwestycji dla mieszkańców Kielc i wszystkich podróżnych.

- Szkoda, że w spotkaniu nie wziął udziału prezydent Kielc Bogdan Wenta, myślę że wówczas udałoby się nam ustalić znacznie więcej. Mam jednak nadzieję, że kolejne takie spotkania pozwolą na równomierne przyspieszenie prac projektowych wszystkich zainteresowanych stron, czyli spółek kolejowych PKP S.A, PKP PLK i miasta Kielce - dodaje.

Parking nad torami przy kieleckim dworcu PKP docelowo będzie mógł pomieścić 300 aut, z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości.

Dotychczas miasto, które ma sfinansować budowę parkingu, nie zabezpieczyło funduszy potrzebnych na realizację inwestycji. Przedstawiciele samorządu deklarują jednak, że dołożą wszelkich starań, aby pozyskać niezbędne środki.

Z kolei na remont budynku dworca PKP pieniądze zostały zarezerwowane pod koniec ubiegłego roku. W ramach umowy podpisanej pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a PKP S.A na ten cel uzyskano 21 milionów złotych.

11.01.2019 Kielce. Dworzec PKPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama