Jest zainteresowanie wybudowaniem parkingów wielopoziomowych na kieleckich osiedlach

Data publikacji: 15.01.2019 14:43
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Koncepcja parkingu wielopoziomowego przy ul. Panoramicznej

Kielce. Koncepcja parkingu wielopoziomowego przy ul. Panoramicznej
07.12.2017 / Fot. „DETAN” Sp. z o.o.

Kilkanaście firm jest zainteresowanych wybudowaniem w Kielcach parkingów wielopoziomowych na osiedlach. Miałyby one powstać w formule partnerstwa publiczno- prywatnego. Propozycje są teraz analizowane przez władze miasta.

Artur Hajdorowicz - pełnomocnik prezydenta do spraw rewitalizacji miasta wyjaśnia, że zainteresowanie takimi inwestycjami wynika z tego, że miasto zdecydowało się poszukać inwestorów do budowy parkingu pod Placem Wolności. Okazuje się, że niektóre firmy są zainteresowane zainwestowaniem w Kielcach w budowę nie jednego, a kilku obiektów.

- Zainteresowanie potencjalnych inwestorów rozszerza się o całą infrastrukturę. Są to poważne firmy, które analizują budowę nie jednego, a nawet pięciu parkingów - dodaje.

Inwestorzy są jednak zainteresowani nie tylko budową parkingów, ale także marketów.

- Jest jedna firma, która mówi, że wybuduje parkingi pod warunkiem, że na parterze każdego z nich będzie możliwość urządzenia sklepu o powierzchni 400 metrów kwadratowych. To jedna z najbardziej dyskusyjnych ofert. Nie w każdym miejscu taki sklep pasuje. Nasycenie handlu jest dość spore w mieście, ale nie odrzucamy tej oferty - mówi Artur Hajdorowicz. 

Dodaje, że nie jest wykluczone, iż parkingi mogłyby powstać w innych miejscach niż do tej pory zakładano. Jak dotąd akceptację mieszkańców zyskały plany budowli u zbiegu ulic Szajnowicza-Iwanowa i Grunwaldzkiej, w pasie drogowym rozdzielającym ulicę Sandomierską, w okolicach ulic Nowaka-Jeziorańskiego, nieopodal skrzyżowania Popiełuszki i Wrzosowej oraz u zbiegu ulic Krakowskiej i Podklasztornej.

- To były lokalizacje, które były wpasowane w wymagania systemu „park and ride”. Mieszkańcy wskazywali potrzebę budowy parkingów w innym miejscu, które wówczas nie pasowało do tego założenia. Teraz trzeba je ponownie przeanalizować - mówi.

Danuta Papaj pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw finansowych przekonuje, że na razie urzędnicy muszą przeanalizować złożone oferty.

- Miasto przed podjęciem takiej decyzji będzie szczególnie zainteresowane, aby byli to inwestorzy wiarygodni zapewniający odpowiednie finansowanie - powiedział. 

Niewykluczone, że pierwsze umowy z inwestorami zostaną zawarte w tym roku.

Reklama