Ciepła woda w szpitalu już niegroźna

Data publikacji: 16.01.2019 15:01
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Ciepła woda w ostrowieckim szpitalu jest już zdatna do użycia. Jak informowaliśmy, na oddziałach kardiologii, pulmonologii i w stacji dializ, kilkanaście dni temu wystąpiło skażenie pałeczkami Legionelli - bakterii niebezpiecznej dla osób o obniżonej odporności, która powoduje zapalenie płuc. Teraz sytuacja wróciła do normy.

Jak informuje Iwona Konieczna-Kwinkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, najnowsze wyniki badań wody nie wykazały nieprawidłowości.

- W żadnym z trzech punktów, gdzie pobrane były próbki, nie ma przekroczenia - informuje Iwona Konieczna-Kwinkowska i dodaje, że działania podjęte przez szpital przyniosły zadowalający efekt.

Lecznica wdrożyła szereg czynności po to, by przywrócić dobrą jakość wody. Jak informowaliśmy, bakteria przenosi się drogą kropelkową, dlatego obowiązywał zakaz używania nakładek na kranach i pryszniców. To nie jedyne działania, jakie podjęto, aby oczyścić wodę. Ponadto użyto lampy bakteriobójczej UV, przeprowadzono chlorowanie oraz podgrzano na godzinę wodę do 70 stopni Celsjusza.

- Bakterie Legionelli są bardzo wrażliwe na podwyższoną temperaturę. Powyżej 60 stopni bardzo szybko giną - mówi Iwona Konieczna-Kwinkowska.

Sanepid informuje także, że nie wpłynęło żadne zgłoszenie informujące o zachorowaniach z powodu skażenia wody.

Reklama