Budżet obywatelski po ostrowiecku

Data publikacji: 17.01.2019 22:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Od lewej: Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Dominik Smoliński, zastępca prezydenta

Od lewej: Jarosław Górczyński - prezydent Ostrowca Św., Dominik Smoliński, zastępca prezydenta
Ostrowiec Św.. 17.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Ostrowcu Świętokrzyskim rusza piąta edycja budżetu obywatelskiego. Do rozdzielenia jest 275 tysięcy złotych. Wnioski można składać od piątku, 18 stycznia.

Prezydent miasta Jarosław Górczyński uważa, że idea budżetu to trafiony pomysł, który pokazuje, że mieszkańcy chcą się angażować. Podaje, że w poprzednich czterech latach w ponad 60-tysięcznym mieście oddano ponad 10 tysięcy głosów. Jak mówi, do 19 kwietnia ogłoszone zostaną zwycięskie projekty.

Do 8 lutego zainteresowane osoby, grupy, stowarzyszenia, czy fundacje mogą składać wnioski. Do 15 marca przewidujemy weryfikację wniosków i ogłoszenie listy zakwalifikowanych pomysłów - mówi prezydent. Głosowanie potrwa od 3 do 6 kwietnia w 13 punktach konsultacyjnych.

Głosującym przysługują dwa głosy, jeden na zadanie remontowo-inwestycyjne, drugi z zakresu szeroko pojętej kultury. Na remonty i inwestycje przeznaczono 200 tysięcy złotych, z kolei na  kulturę i inne zadania 75 tysięcy.

Zastępca prezydenta Dominik Smoliński podkreśla, że nie tylko pomysł jest ważny, ale także jego wycena. W razie problemów kosztorys będzie można opracować przy współpracy z pracownikami magistratu. Ważne jest także to, by projekt uwzględniał teren gminy oraz działkę, która do niej należy.

To  podstawa, ponieważ niektóre z zadań mogą  być niezgodne np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - mówi Dominik Smoliński.

W czterech poprzednich edycjach w ramach budżetu rozdzielono łącznie ponad milion złotych.

Reklama