Bałtów z opłatą klimatyczną?

Data publikacji: 18.01.2019 13:23
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bałtów

Bałtów
18.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wójt Bałtowa Hubert Żądło chce pozyskać dodatkowe pieniądze, które wpływałyby do budżetu gminy. Zamierza w tym celu wprowadzić opłatę klimatyczną, którą płaciliby turyści przebywający tu minimum jeden dzień.

Jak mówi, prawie 11 milionów zadłużenia przy 19 milionowym budżecie stawia gminę w trudnej sytuacji. Dochody własne nie przekraczają 2 milionów złotych, jednak rada nie podwyższała żadnych podatków na ten rok. Opłatę klimatyczną wójt chce wprowadzić z uwagi na czyste powietrze, piękne krajobrazy i bazę turystyczną.

- Z danych statystycznych wynika, że gminę odwiedza rocznie 300 tysięcy osób. Biorąc pod uwagę, że jedna trzecia, decyduje się zostać  na jedną noc, mielibyśmy 100 tysięcy złotych - liczy wójt. Dodaje, że uzyskane w ten sposób  pieniądze można by przeznaczyć na budowę infrastruktury niezbędnej do rozwoju bazy turystycznej.

Leszek Smoliński, przewodniczący Rady Gminy uważa, że samorząd  powinien korzystać z turystycznego potencjału. Dodaje, że gmina  nieustannie powinna budować nową ofertę, aby przyciągać większe grupy turystów.

Baza noclegowa na terenie gminy to 33 gospodarstwa agroturystyczne, w których znajduje się 276 miejsc noclegowych. Jest także jeden hotel.

Do atrakcji turystycznych należą również JuraPark, stok narciarski, duży park linowy i ośrodek jazdy konnej.

Tagi do tego wpisu
Reklama