Będzie nowa ścieżka rowerowa. Przez Świętokrzyski Park Narodowy

Data publikacji: 20.01.2019 18:56
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
23.06.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W nadchodzącym tygodniu rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy ścieżki rowerowej z Krajna przez Świętą Katarzynę do Podgórza. W pierwszym etapie wycięte zostaną drzewa i krzewy na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego w pasie, przez który będzie przebiegać trasa. Następnie gmina Bodzentyn ogłosi przetarg na budowę ścieżki.

Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba podkreśla, że to bardzo potrzebna inwestycja ze względu na rozwój turystyki, a także bezpieczeństwo rowerzystów. Ścieżka będzie z dala od jezdni, za pasem zieleni.

- Trasa pieszo-rowerowa będzie miała długość 3,5 kilometra i szerokość 2,4 metra. Ścieżka będzie asfaltowa, ze wzmocnieniami obrzeży. Zostaną też wydłużone istniejące pod drogą przejścia dla zwierząt. Na odcinku Krajno - Święta Katarzyna ścieżka będzie przebiegać po lewej stronie. Natomiast w lesie za Świętą Katarzyną do Podgórza będzie po prawej stronie - mówi Dariusz Skiba.

Burmistrz dodaje, że jest to prawdopodobnie jedyna inwestycja samorządowa w Polsce na terenie Parku Narodowego. Realizacja prac będzie możliwa dzięki ścisłej współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Ponieważ ścieżka będzie przebiegać przez tereny cenne przyrodniczo, niezbędne było uzyskanie wielu dodatkowych zezwoleń m.in. z Ministerstwa Środowiska. Uzyskanie wszystkich zgód trwało 3 lata. Wycinka drzew rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Będzie się odbywała pod nadzorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego - mówi dyrektor Parku Jan Reklewski.

- Wycinka musi się zakończyć sprawnie, przed okresem lęgowym ptaków. Wolą obu stron jest wycięcie jak najmniejszej liczby drzew i krzewów. Wiadomo jednak, że budowa ścieżki będzie wymagała wyczyszczenia pasa o szerokości 5 metrów - mówi Jan Reklewski.

Ścieżka ma być gotowa do końca 2020 roku. Według założeń budowa będzie kosztować ponad 3 miliony złotych. Gmina dostała na projekt 2 miliony 654 tysiące zł unijnej dotacji.

adv adv
Wiadomości
Reklama