Skutecznie leczą niepłodność

Data publikacji: 21.01.2019 13:42
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawie 30 parom udało się pomóc w ośrodku leczenia niepłodności, który od kwietnia ubiegłego roku funkcjonuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Profesor Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa podkreśla, że ośrodek oferuje pełną diagnostykę hormonalną, z wyjątkiem procedury in vitro.

- Oferujemy pełną diagnostykę zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. To m.in. badania endoskopowe z zabiegami laparoskopowymi. Pary mogą także liczyć na pomoc psychologa. Wszystko to w pełni refundowane jest przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia - dodaje profesor Wojciech Rokita.

Z pomocy specjalistów w ośrodku leczenia niepłodności mogą skorzystać nie tylko osoby przebywające w związkach małżeńskich, ale także partnerskich. Jak dodaje Wojciech Rokita, w Polsce co piąta para boryka się z problemem posiadania potomstwa. Powodem tego są m.in. czynniki cywilizacyjne, zła dieta, czy rozpoczynanie współżycia seksualnego w młodym wieku.

- Przyjmuje się, że w Polsce problem niepłodności może dotyczyć nawet ponad miliona par i tendencja ta może być niestety wzrostowa. Dlatego program zaproponowany przez resort zdrowia jest potrzebny i oczekiwany przez społeczeństwo. Zarówno diagnostyka, jak i leczenie niepłodności są to bardzo drogie procedury wysokospecjalistyczne. Większości par, które potrzebują takiego wsparcia po prostu nie byłoby stać na opłacenie diagnostyki z własnych środków - dodaje profesor Wojciech Rokita.

Jak informuje Grzegorz Świercz, kierownik ośrodka leczenia niepłodności w szpitalu na Czarnowie, przez niepłodność należy rozumieć brak poczęcia mimo rocznego okresu współżycia pary bez stosowania metod zapobiegania ciąży.

- Ten roczny okres dotyczy jednak kobiet poniżej 35. roku życia. Od tego roku, lawinowo spada płodność kobiet. Dlatego odkładanie decyzji o posiadaniu potomstwa na późniejszy okres owocuje częstszą niepłodnością i niemożnością doczekania się własnego dziecka. Paradoksalnie jednak, jeżeli kobieta pierwszy raz zajdzie w ciążę po 35. roku życia większe jest prawdopodobieństwo, że będzie to ciąża bliźniacza - dodaje Grzegorz Świercz.

Rejestracja do ośrodka leczenia niepłodności, działającego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, odbywa się w dni powszednie w godzinach 9:00 - 13:00 pod numerem telefonu 508 517 393.

Reklama