Zakończono pierwszy etap rozbudowy szpitala MSWiA

Data publikacji: 22.01.2019 15:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital przy ulicy Wojska Polskiego 51

Szpital przy ulicy Wojska Polskiego 51
Kielce. 22.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zakończył się pierwszy etap budowy nowego pawilonu szpitala MSWiA w Kielcach. Przy ulicy Wojska Polskiego stoi już czterokondygnacyjny budynek w stanie surowym. Będą się w nim mieścić: laboratorium, apteka, część administracyjna i część szpitalna na 147 łóżek.

Dotychczasowe prace kosztowały 24 miliony złotych, a pieniądze na ten cel pochodziły z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak poinformował wiceminister Krzysztof Kozłowski, resort przyznał już kolejne fundusze na dokończenie inwestycji.

- Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o rozwoju tzw. mundurowej służby zdrowia. Nasz budżet na 2019 rok został zwiększony, dlatego w tym roku szpitalowi w Kielcach przekażemy kolejne 32 miliony złotych na realizację prac przy tej inwestycji - dodał wiceminister Krzysztof Kozłowski.

Nowy pawilon ma powierzchnię 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Na jego najniższym poziomie znajdować się będzie sterylizatornia, pracownie tomografu komputerowego i rezonansu magnetycznego. Natomiast na pozostałych poziomach znajdować się będą oddziały: wewnętrzny, chirurgii, chirurgii szczękowej, chirurgii ortopedycznej, jak również oddział internistyczny, gastroenterologii i diabetologii.

- Z kolei na najwyższym piętrze będzie oddział intensywnej opieki medycznej oraz blok operacyjny z trzema salami - informuje Jolanta Cygan, zastępca dyrektora szpitala.

W przyszłości szpital planuje także na dachu budynku przygotować lądowisko dla helikopterów.

Senator PiS Krzysztof Słoń, przewodniczący rady społecznej szpitala MSWiA, podkreślił, że lecznica i zatrudniony tam personel będą służyć wszystkim mieszkańcom województwa świętokrzyskiego.

- To niezwykle potrzebna placówka. Tempo inwestycji jest dowodem na to, jak szybko potrafi działać polski rząd. Te decyzje, które wspierały zamysły pani dyrektor, pieniądze które za tymi decyzjami szły, współpraca z ministerstwem, przyniosły pozytywny efekt - dodał Krzysztof Słoń.  

Jak podkreśliła poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba, dzięki inwestycji szpital przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach będzie mógł leczyć chorych na wyższym poziomie.

- Szpital MSWiA w Kielcach od wielu lat ma swoją markę, a lekarze pracujący w tej lecznicy cieszą się dużym uznaniem wśród społeczeństwa naszego województwa. To są fachowcy, osoby odpowiedzialne za zdrowie leczonych w tym szpitalu. Dotychczasowe standardy były urągające, dlatego bardzo się cieszę z tej inwestycji - dodała Maria Zuba.

Rozbudowa szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2020 roku.

Reklama