Pracodawcy i szkoły zawodowe będą kusić młodych ludzi

Data publikacji: 22.01.2019 19:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Opatów. 26.11.2018 / Fot. Emilia Sitatrska / Radio Kielce

Kolejny pomysł na wypromowanie szkolnictwa zawodowego ma Ministerstwo Edukacji Narodowej. W całej Polsce odbędą się konferencje z udziałem uczniów, szkół oraz pracodawców. Jak informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty na konferencję ma przyjechać minister Anna Zalewska lub zastępujący ją przedstawiciel władz resortu.

- Planujemy spotkanie przy okazji Giełdy Szkół, która w dniach 20-21 marca odbędzie w Targach Kielce. Pierwszego dnia zorganizujemy konferencję, podczas której pracodawcy zaprezentują swoje oferty zatrudnienia, a przedstawiciele szkół opowiedzą o zawodach, w których kształcą - tłumaczy Kazimierz Mądzik.

Jak informuje kurator, podczas spotkania będzie mowa między innymi o nowych zawodach, które od września szkoły będą mogły wprowadzić do swojego programu kształcenia. Jak dodaje, ciągle widać, że wielu rodziców i uczniów niesłusznie traktuje technika i szkoły branżowe jako te gorsze. Kazimierz Mądzik uważa jednak, że powoli to podejście się zmienia. Pokazuje to rekrutacja w ostatnich dwóch latach. Liczba młodych ludzi wybierających technika i szkoły branżowe jest większa od liczby tych, którzy składają swoje dokumenty do liceów. Jak podkreśla kurator, trzeba pokazać młodym ludziom, że szkoły zawodowe to jest propozycja dla tych, którzy chcą mieć dobrą pracę.

Podczas spotkania w Targach Kielce będzie można również poznać zarobki absolwentów szkół zawodowych. Jak podkreśla kurator bardzo często są one wyższe od zarobków osób po studiach.

Reklama