Pomysł na braki kadrowe. MPK przeszkoli kierowców

Data publikacji: 23.01.2019 11:57
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 22.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zapewnią szkolenie, kurs na autobusowe prawo i pomogą w zdobyciu uprawnień, a na koniec zagwarantują zatrudnienie - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach poszukuje kierowców. W związku z tym wspólnie z Miejskim Urzędem Pracy rozpoczyna program szkoleń dla potencjalnych pracowników. Może z nich skorzystać 36 osób.

Elżbieta Śreniawska, prezes MPK wyjaśnia, że rotacja w gronie kierowców sprawia, iż w spółce ciągle są przyjęcia nowych ludzi.

- Kierowcy pracują w warunkach szkodliwych, dlatego mają możliwość przechodzenia na emeryturę w wieku 60 lat. To powoduje, że ta grupa zawodowa szybko schodzi z rynku. Problemem jest też, że młodzi kierowcy wolą pracować za granicą, gdzie oferowane są im wyższe zarobki – dodaje Elżbieta Śreniawska.

Prezes wyjaśnia, że zdobycie uprawnień do kierowania autobusami miejskimi może kosztować nawet 10 tysięcy złotych, a kursanci biorący dział w programie nie ponoszą żadnych opłat.

- Zdobycie uprawnień jest czasem barierą nie do przekroczenia dla osób, które chciałyby zacząć taką pracę. Podczas kursu wyrabiane jest prawo jazdy kategorii D oraz przeprowadzane są 5-letnie badania okresowe - dodaje prezes kieleckiego przewoźnika.

Kierowca MPK zarabia od 13 do 19 złotych brutto za godzinę. Pracownicy mogą także liczyć na różne dodatki, między innymi za prowadzenie autobusu przegubowego, czy oszczędzanie paliwa. Pierwsi absolwenci kursów mogą być zatrudnienie od lipca. Na szkolenia mogą się zgłosić osoby powyżej 30 roku życia.

Reklama