Szkoła rodzenia na Czarnowie cieszy się największym zaufaniem rodziców

Data publikacji: 24.01.2019 14:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Szkoła rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Szkoła rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szkoła rodzenia, działająca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, po raz kolejny została uznana najlepszą w województwie świętokrzyskim, w ogólnopolskim konkursie „Szkoła Rodzenia na Medal”. Celem plebiscytu jest wyróżnienie najbardziej zaufanych wśród rodziców placówek.

Jak informuje położna Renata Derlacz, szkoła powstała 16 lat temu, a jej założycielką była Maria Strzycka.

- Jesteśmy bardzo zadowolone, że po raz drugi z rzędu pacjentki doceniły naszą pracę, bo to one głosowały na wybrane przez siebie szkoły rodzenia. Zajęcia prowadzą zarówno położne, jak i neonatolodzy, ginekolodzy, rehabilitanci - wymienia Renata Derlacz.

Jak dodaje, co miesiąc z pomocy specjalistów w szkole rodzenia korzysta około 35 par. W trakcie cyklu szkoleń, przyszli rodzice zdobywają wiedzę na temat ciąży, porodu, połogu, karmienia piersią oraz pielęgnacji i opieki nad noworodkiem.

- Staramy się cały czas udoskonalać zajęcia w naszej szkole. W ubiegłym roku kupiliśmy symulator porodowy. To model miednicy, który pozwala na realistyczną naukę mechanizmu porodu. Posiadamy jeszcze fantom, za pomocą którego uczymy przyszłych rodziców udzielania pierwszej pomocy, np. w przypadku zachłyśnięcia, czy zakrztuszenia się dziecka. Podczas zajęć pokazujemy także przyszłym rodzicom na czym polega poród w wodzie, ponieważ nasza klinika położnictwa i ginekologii dysponuje profesjonalną wanną do porodów - dodaje Renata Derlacz.

Zajęcia w szkole rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach odbywają się w poniedziałki i czwartki od godziny 16:00 do 19:00. Jeżeli jest taka potrzeba, wówczas zajęcia organizowane są także w soboty.

Reklama