Niezwykłe szopki w Jędrzejowie. Powstały z dyni, makaronu i... pinezek

Data publikacji: 26.01.2019 15:57
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rozstrzygnięcie konkursu „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2018”

Rozstrzygnięcie konkursu „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2018”
Jędrzejów. 26.01.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Wszystkie 104 stajenki przygotowane na konkurs „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2018” zostały wyróżnione równorzędnymi nagrodami i dyplomami. Od 19 grudnia można było je oglądać w holu głównym Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Autorom szopek wręczone zostały nagrody. Jurorzy wzięli pod uwagę wysoki poziom artystyczny zgłoszonych prac - poinformował Józef Straszak, dyrektor centrum. Jak dodał, zachwyca precyzja wykonania, dobór materiałów i kompozycja szopek. Budowanie stajenek bożonarodzeniowych ma nie tylko wymiar sztuki, ale również rodzinnego święta, ponieważ nierzadko całe rodziny włączały się w przygotowanie prac - podkreślił Józef Straszak.

Po raz ósmy w konkursie udział wziął Rodzinny Dom Dziecka w Miąsowej, prowadzony przez państwo Grabalskich. Jak powiedział Stanisław Grabalski, do tegorocznego konkursu, szopkę w butelce, wykonaną wspólnie przez ich ośmioro dzieci, pomagała zrobić żona Alina. Pan Stanisław przypomniał, że rodzina ma w swojej historii wiele szopek wykonanych różnymi technikami m.in. ze słomy, patyczków po lodach, z kamienia pińczowskiego, z węgla oraz z drewna i kory.

Wśród 104 stajenek, zgłoszonych do konkursu „Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe 2018” niektóre prace wykonane były m.in. z chleba, drewna, tektury, dyni, makaronu, pinezek i gliny.
Konkurs kilkanaście lat temu, za przykładem Krakowa, wymyślił Ireneusz Ślusarczyk, instruktor teatralny w Centrum Kultury.

Reklama