Krzemionki za trzy lata na monetach i znaczkach

Data publikacji: 28.01.2019 12:31
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Marek Wójcicki, historyk z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Marek Wójcicki, historyk z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Świętokrzyski. 28.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W 2022 roku minie dokładnie 100 lat od momentu odkrycia neolitycznych kopalni w Krzemionkach przez geologa, profesora Jana Samsonowicza. Władze Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu już teraz zastanawiają się, w jaki sposób upamiętnić wyjątkową dla zabytku datę. Pierwszy pomysł polega na promowaniu Krzemionek poprzez specjalne wybite monety oraz znaczki pocztowe.

Monety wydane na 90-lecie odkrycia KrzemionekOstrowiec Świętokrzyski. 28.01.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W prace nad projektem zaangażowany jest poseł Andrzej Kryj, który wystosował pismo do Narodowego Banku Polskiego i Poczty Polskiej. Instytucje pozytywnie odpowiedziały na prośbę parlamentarzysty i wpisały projekt na listę na 2022 rok. Według posła, te obchody powinny mieć najlepszą oprawę, bo to okazja do promowania zabytku, który jest unikalny w skali światowej.

Marek Wójcicki, historyk z ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego podkreśla, że moneta nawiązuje do tej wydanej na stulecie niepodległości Polski.

- Na pierścieniu zewnętrznym zaproponujemy napis, że to stulecie odkrycia Krzemionek z datą 2022 roku. Chcemy też upamiętnić symbol Wielkiej Matki, tej, która była patronką pradziejowych górników - tłumaczy Marek Wójcicki.

Z kolei na znaczkach ma się pojawić postać profesora Jana Samsonowicza, odkrywcy kopalni.

- Chcielibyśmy, żeby w centrum pojawiła się postać profesora Jana Samsonowicza z początku lat 20., czyli z okresu, kiedy maszerując 19 lipca 1922 roku odkrywał ślady pradziejowych wyrobisk górniczych. W tle trasa jego wędrówki - mówi Marek Wójcicki.

Krzemionki na monetach pojawiły się już 10 lat temu, gdy świętowane było 90-lecie odkrycia kopalni. Wtedy to wydana została srebrna moneta kolekcjonerska, w którą wtopiony był fragment krzemienia oraz specjalna dwuzłotówka.

W roku 100-lecia odkrycia Krzemionek wybitnych może zostać nawet milion monet, które posłużą także jako środek płatniczy.

Reklama