„Energia Plus” w Kielcach

Data publikacji: 29.01.2019 16:38
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.01.2019 Kielce. Konferencja dotycząca programu Energia Plus dla miast. Radny Arkadiusz Slipikowski, sekretarz Porozumienia Tomasz Kuśnierek, poseł Porozumienia Michał Cieślak i radny Dariusz Kisiel

29.01.2019 Kielce. Konferencja dotycząca programu Energia Plus dla miast. Radny Arkadiusz Slipikowski, sekretarz Porozumienia Tomasz Kuśnierek, poseł Porozumienia Michał Cieślak i radny Dariusz Kisiel
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy radni i członkowie Porozumienia Gowina chcą walczyć o łatwiejszy dostęp do odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców Kielc. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami poseł Porozumienia - Michał Cieślak przedstawił koncepcję programu „Energia Plus”, który ma ułatwić gospodarstwom domowym i małym przedsiębiorstwom dostęp do odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne.

Jak zaznaczył poseł, przeszkody w prawie i opodatkowaniu odnawialnych źródeł energii dla gospodarstw skutecznie powstrzymywały przed wprowadzeniem tych technologii w Polsce. Zaznaczył przy tym, że nowy program pozwoliłby mieszkańcom na produkowanie własnej energii elektrycznej.

29.01.2019 Kielce. Poseł Porozumienia Michał CieslakFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Program „Energia Plus” to projekt ulg i ułatwień na produkowanie energii przez rodziny, małe firmy i jednostki samorządu terytorialnego. Zakłada m. in. wprowadzenie jednolitego, 8-procentowego podatku VAT na instalacje własnych źródeł energii i finansową pomoc od Skarbu Państwa. Ponadto program zakłada wprowadzenie zasady jednego okienka, w którym można byłoby załatwić wszystkie formalności.

29.01.2019 Kielce. Konferencja dotycząca programu Energia Plus dla miast. Radny Arkadiusz Slipikowski, sekretarz Porozumienia Tomasz Kuśnierek, poseł Porozumienia Michał Cieślak i radny Dariusz KisielFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Obecny na spotkaniu radny PiS Dariusz Kisiel zaznaczał, że program ułatwionego dostępu do odnawialnych źródeł energii wypłynąłby na unowocześnienie kieleckiego przemysłu i zmniejszenie smogu, jak również miałoby korzystny odzew na przykład na ceny usług.

Obecnie koncepcja programu „Energia Plus” czeka na akceptację premiera i przedstawienie jej na forum Rady Ministrów. Po zgodzie rządu możliwe będzie rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem programu w życie.

Niebawem ma zostać udostępniona aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości, która ma pomóc właścicielom gospodarstw w obliczeniu kosztów i zysków związanych z wprowadzeniem technologii fotowoltaicznej.

Łącznie w całym kraju jest około 5 milionów domów jednorodzinnych i ponad 2 miliony małych i średnich przedsiębiorstw, które mogłyby skorzystać z programu „Energia Plus”.

Reklama