Szybki Internet w kolejnych świętokrzyskich szkołach

Data publikacji: 30.01.2019 13:36
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dyrektorzy kilku świętokrzyskich szkół podpisali dziś umowy dotyczące dołączenia do rządowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dyrektorzy kilku świętokrzyskich szkół podpisali dziś umowy dotyczące dołączenia do rządowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej
Bieliny. 30.01.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Szybki i bezpieczny Internet w kolejnych 40 świętokrzyskich szkołach. Dyrektorzy podpisali dziś umowy dotyczące dołączenia do rządowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Projekt zakłada doprowadzenie szybkiego, szerokopasmowego Internetu do każdej szkoły w Polsce, po to, by wyrównać szanse uczniów ze wsi i miast. Prędkość Internetu ma wynosić 100 Mb/s.

Jak mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek do OSE podłączyło się już około 600 szkół z regionu. Program umożliwia przygotowanie lekcji atrakcyjnych dla uczniów i nauczycieli, a rodzicom zapewnia łatwy i sprawny dostęp do dzienników elektronicznych.

W gminie Bieliny do projektu przyłączyło się 8 szkół podstawowych. Placówka w Lechowie jest już podpięta, w Bielinach przyłącze zostanie zamontowane w przyszłym tygodniu. Wójta gminy Sławomira Kopacza cieszy zwłaszcza to, że projekt daje takie same możliwości uczniom na wsiach, jak i w miastach oraz jest dużym odciążeniem dla samorządów, które nie muszą płacić za Internet.

Rafał Karcz ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi mówi, że szkoła, w której uczy się około 350 uczniów, korzysta w tej chwili z internetu o prędkości zaledwie 2 Mb/s. Oferowana w OSE prędkość jest znacznie większa. Dyrektor zauważa także, że dodatkowy plus to możliwość korzystania z ogólnopolskiej platformy i swobodny przepływ informacji między nauczycielami z różnych szkół w kraju.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zauważa, że program rządowy, to przede wszystkim duża szansa dla świętokrzyskiej oświaty. 

- Oferowany Internet ma wiele zabezpieczeń i nieograniczone zasoby edukacyjne na poziomie państwowym. To również szybkie łącza docierające do nawet najmniejszych szkół na terenie regionu - mówi. 

Do 2021 roku do bezpłatnego internetu mają być podłączone wszystkie szkoły w Polsce.

Reklama