Kolejne fałszywe alarmy bombowe w regionie

Data publikacji: 31.01.2019 11:35 / Data aktualizacji: 31.01.2019 13:49
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Aneta Cielibała-Gil, Mateusz Kaczmarczyk, Monika Miller
Alarm bombowy w ŚUW. Ewakuacja urzędu

Alarm bombowy w ŚUW. Ewakuacja urzędu
Kielce. 31.01.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

370 osób zostało w sumie ewakuowanych z urzędu wojewódzkiego w Kielcach i Sądu Rejonowego w Końskich, po tym jak do instytucji drogą e-mailową wpłynęły zgłoszenia o podłożeniu ładunków wybuchowych. - To kolejne fałszywe alarmy - informuje Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Na miejscu pracowali funkcjonariusze oraz straż pożarna.

To kolejne tego typu przypadki w ostatnich tygodniach. Poprzednio, alarmy miały miejsce m.in. w kilku urzędach skarbowych oraz siedzibach urzędu marszałkowskiego w Kielcach. Nadal nie zatrzymano sprawców.

- Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością pracują nad tymi sprawami i szukają nadawcy, bądź nadawców wiadomości. W tym celu współpracują ze śledczymi z innych województw, w których także doszło do tego typu zdarzeń. To m.in. Warszawa i Poznań - dodaje Artur Majchrzak.

Po zatrzymaniu sprawca alarmów będzie musiał ponieść wysokie koszty akcji. - Trudno w tym momencie mówić o dokładnej kwocie. Może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedną akcję - dodał Artur Majchrzak.

Za nieuzasadnione zgłoszenie zagrożenia grozi też kara 8 lat więzienia.

To kolejny tego typu przypadek w ostatnich tygodniach. Poprzednio, alarmy miały miejsce m.in. w kilku urzędach skarbowych oraz siedzibach urzędu marszałkowskiego w Kielcach.

Za nieuzasadnione zgłoszenie zagrożenia grozi kara 8 lat pozbawienia wolności oraz konieczność pokrycia kosztów akcji. Policji na razie nie udało się ustalić, kto jest sprawcą fałszywych alarmów bombowych.

Reklama