"Tropem Wilczym" przez Ostrowiec. Aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 01.02.2019 12:35
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Busko-Zdrój. 04.03.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ostrowiec uczci bohaterów niepodległościowego podziemia Biegiem Tropem Wilczym. Będzie to część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnikom będą towarzyszyli wojskowi różnych formacji, służący w naszym regionie. W tym roku Fundacja Wolność i Demokracja chce upamiętnić lokalnych bohaterów. W Ostrowcu, bieg będzie poświęcony pamięci generała Antoniego Hedy „Szarego”.

W organizację Biegu Tropem Wilczym włączył się senator Jarosław Rusiecki. Na jego zaproszenie, do Ostrowca przyjadą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i niżańskiej kompanii regulacji ruchu. Przyjadą też wojskowi z Sandomierza i leśnicy. Służby mundurowe zaprezentują pokazy sprzętu i umiejętności. Będzie można poznać specyfikę tej służby.

Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że bieg ma zarówno cel wychowawczy, jak i promujący zdrowy styl życia. Młodzież będzie mogła zapoznać się z postacią Antoniego Hedy „Szarego”, przypomniane zostaną także sylwetki innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Uczestnicy będą rywalizować na dwóch dystansach: 10 kilometrów oraz symbolicznym - 1963 metrów. W 1963 roku został zabity ostatni z żołnierzy niezłomnych. Monika Garbacka ze stowarzyszenia Szkoła Mistrzów informuje, że do biegu zgłosiło się 95 osób. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stornie internetowej szkoły. Opłata startowa to 30 złotych, dla młodzieży i seniorów oraz członków stowarzyszenia jest o połowę mniejsza. W ramach pakietu startowego jest koszulka z wizerunkiem Antoniego Hedy „Szarego”, chip z pomiarem czasu i medal.

Trasa ostrowieckiego Biegu Tropem Wilczym została wyznaczona w lasach otaczających Gutwin. Bieg startuje 3 marca o 12.00.

Reklama