Giemza, Dujszebajew i Nosan zwycięzcami plebiscytu sportowego

Data publikacji: 01.02.2019 18:44 / Data aktualizacji: 01.02.2019 20:11
Autor: Karol Żak / Kategoria: Sport
Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018
01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Maciej Giemza został najpopularniejszym sportowcem województwa świętokrzyskiego w 2018 roku. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018 odbyła się w Targach Kielce. Podium uzupełnili: Elia Soriano z Korony Kielce i Magda Więckowska z Korony Handball. Drużyną roku został wybrany bilardowy Nosan, a trenerem - Talant Dujszebajew z PGE Vive.

POSŁUCHAJ TRANSMISJI Z GALI FINAŁOWEJ 67. PLEBISCYTU ŚWIĘTOKRZYSKIE GWIAZDY SPORTU 2018

20.03

W głośnikach leci już „We Are The Champions”, a na scenę wystrzeliło konfetti! Tym samym poznaliśmy najpopularniejszych sportowców, trenerów oraz drużynę 2018 roku. To był niesamowity plebiscyt. Teraz czeka nas zapewne niesamowita noc.

Za rok zapraszamy na kolejną edycję. Dziękuję - Karol Żak.

19.56

Maciej Giemza wybrany „Najpopularniejszym sportowcem 2018 roku”!

Wychowanek KTM NOVI Korona Kielce w barwach którego z powodzeniem startuje w mistrzostwach Polski w rajdach enduro. Jest także zawodnikiem ekipy ORLEN Team. W zeszłym roku 22 – letni zawodnik zadebiutował w Rajdzie Dakar. W tej najtrudniejszej imprezie terenowej na świecie zajął dobre 24.miejsce. chciał je poprawić w tym roku, ale na przeszkodzie stanęła awaria motocykla. W 2018 roku drugi raz z rzędu sięgnął po Puchar Świata juniorów w rajdach terenowych. W Polsce triumfował w rajach enduro zarówno w „generalce” jak i klasie E1.

- Wsparcie, jakie otrzymałem od nich na ostatnim Rajdzie Dakar było niesamowite. Nigdy czegoś takiego wcześniej nie doświadczyłem. Cieszę się również z tego, że sporty motocyklowe są coraz popularniejsze w naszym regionie. Bardzo ciężko o to walczę i widzę, że przynosi to spodziewane efekty – powiedział Maciej Giemza.

- Zaniżyłem średnią wzrostu najlepszych sportowców regionu świętokrzyskiego, bo zawsze to byli zawodnicy po 190 cm, a tu taki mały Maciuś - śmiał się najpopularniejszy sportowiec 2018 roku w Świętokrzyskiem.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Maciej Giemza01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.54

I czas na zwycięzcę!

19.53

Miejsce 2 – Elia Soriano

Napastnik Korony Kielce. Włoch jesienią był najskuteczniejszym piłkarzem „żółto – czerwonych”. W 19 meczach strzelił 8 goli. Kopać piłkę zaczynał razem z braćmi Michele i Roberto. Ten pierwszy szybko futbolem się znudził, ale zdobył puchar Niemiec w tańcach latynoamerykańskich. Drugi gra we włoskiej Serie A. Elia długo nie mógł się odnaleźć w realiach polskiej ekstraklasy, ale ostatnie półrocze pokazało, że muszą na niego uważać obrońcy i bramkarze wszystkich drużyn. 

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Elia Soriano01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.52

Miejsce 3 – Magda Więckowska

Utalentowana piłkarka ręczna Korony Handball Kielce. Kapitan reprezentacji Polski juniorek, która grała na rozgrywanych w stolicy regionu mistrzostwach świata. Z klubową drużyną wystąpiła w Final Four mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej. Oczywiście wychowanka Korony Handball, na którą – mimo młodego wieku - coraz częściej stawia w PGNiG Superlidze trener Paweł Tetelewski. Popularna „Wandzia” to z pewnością przyszłość kieleckiego szczypiorniaka.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Magda Więckowska01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.50

I czas na podium!

19.49

Miejsce 4 – Marcin Cebula

Piłkarz Korony Kielce. W juniorach potrafił minąć kilku rywali, a potem wracać w stronę własnej bramki, by minąć ich raz jeszcze. Niewielu zawodników z piłką przy nodze ma taki luz jak on. Można o nim powiedzieć piłkarz po przejściach. Wychowanek Pogoni Staszów przez wielu skazywany był na grę w niższych ligach, ale on walczył cały czas o swoją szansę w ekstraklasie. Jesienią nie grał od początku sezonu, bo zmagał się z kontuzją. Zaczął od 8 kolejki i opuścił tylko jeden ligowy mecz. To była chyba jego najbardziej udana runda na boiskach ekstraklasy. Trener Gino Lettieri powtarza, że stać go na jeszcze więcej.

- Zapraszam wszystkich na finałową rundę na "Suzuki Arenę". Zrobimy wszystko, żeby osiągać jak najlepsze wyniki - powiedział popularny "Cebul".

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Marcin Cebula01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.47

Miejsce 5 – Daniel Adamiec

23 – letni pięściarz KKB RUSHH Kielce od lat należy do krajowej czołówki. Nie ma łatwo bo w wadze średniej musi rywalizować m.in. ze swoim klubowym kolega Bartoszem Gołębiewskim.  Popularny „Jonasz” jest kielczaninem z „krwi i kości”, ale szerokie grono fanów ma nie tylko w grodzie nad Silnicą. Ubiegły rok przyniósł mu kolejne medale, ale i kłopoty zdrowotne. W grudniu zdecydował się ostatecznie na operację, ale z różnych względów przesunęła się ona w czasie. 2019 rok jest rokiem kwalifikacji olimpijskich i Daniel zapowiada, że nie odpuszcza i wciąż wierzy w wywalczenie przepustki do Tokyo.

- Wielkie słowa uznania dla moich trenerów i prezesa KKG RUSHH, który od tylu lat ze mną wytrzymuje - powiedział Adamiec.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Daniel Adamiec01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.43

Miejsce 6 – Krzysztof Lijewski

Od 1 lipca 2012 jest piłkarzem ręcznym Vive Kielce.  Z kieleckim klubem wywalczył już sześć tytułów mistrza kraju i sześć Pucharów Polski. Oznacza to dublet zdobywany co roku i nie inaczej było w 2018. Nie udało się co prawda z drużyną awansować po raz kolejny do Final Four Ligi Mistrzów, ale jak mówią „co się odwlecze to nie uciecze”. Zeszły rok był dla popularnego „Lijka” szczególny z innego powodu. We wrześniu na świat przyszła druga córka państwa Joanny i Krzysztofa Lijewskich - Maja.

- Dziękuje mojej żonie za wielką miłość - powiedział popularny "Lijek".

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Krzysztof Lijewski01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.41

Miejsce 7 - Mateusz Garbacz

Judoka Żaka Kielce. Srebrny medalista MP seniorów w kategorii do 73 kg. Sumienny zawodnik i pilny student kierunku fizjoterapia na UJK w Kielcach. W przyszłym roku czeka go obrona pracy magisterskiej. Wiemy, że wszystkie egzaminy zalicza w terminie. W grudniu spędził trzy tygodnie w Japonii doskonaląc swój warsztat na dwóch tamtejszych uniwersytetach.

- Drugi rok z rzędu tu jestem - to wielka radość. - Dziękuję także moim wykładowcom, że pozwalają mi jeździć na turnieje i czasem nie zwracają uwagi na moje nieobecności - powiedział.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Mateusz Garbacz01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.40

Miejsce 8 – Alex Dujszebajew

Hiszpański rozgrywający PGE VIVE Kielce. Znalazł się w najlepszej siódemce ubiegłego roku piłkarzy ręcznych wybieranej przez dziennikarzy i czytelników fachowego portalu Handball Planet. W 2018 roku Alex Dujszebajew z reprezentacją Hiszpanii zdobył mistrzostwo Europy i znalazł się w najlepszej siódemce mistrzostw. W rozgrywkach Ligi Mistrzów w sezonie 2017/2018 zajął piąte miejsce w klasyfikacji strzelców. W sezonie 2018/2019 jest, z 66 bramkami, drugim strzelcem tych rozgrywek.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Alex Dujszebajew01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.37

Miejsce 9 – Magdalena Skowrońska

Piłkarka ręczna Korony Handball Kielce. „Skowi”, bo taki ma pseudonim boiskowy Magdalena Skowrońska jest wychowanką kieleckiego klubu. Jest jedną z podstawowych zawodniczek drużyny Pawła Tetelewskiego i jedną z najlepszych strzelczyń występującego w PGNiG_Superlidze zespołu. Gra na pozycji obrotowej i jest z pewnością jedną z najlepszych w kraju. „W życiu istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca” – tak brzmi jej motto życiowe w całości oddające jej charakter.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Magdalena Skowrońska01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.34

Miejsce 10 – Sandra Drabik.

W tradycyjnym podsumowaniu fachowego serwisu polskiboks.pl, została uznana najlepszą zawodniczką 2018 roku w kategorii Elita. Liderka reprezentacji nie wywalczyła niestety medalu seniorskich Mistrzostw Europy i Świata. Na tych ostatnich wygrała dwa pojedynki, docierając do ćwierćfinału. Znów czegoś zabrakło, ale nie składa broni. Nikt, z trenerką kadry narodowej Karoliną Michalczuk włącznie, nie ma jednak wątpliwości, że z grona polskich pięściarek to właśnie Sandra Drabik jest najbliższa światowej czołówki i jeśli upatrujemy olimpijskich szans „biało–czerwonych”, to powinniśmy ich upatrywać w pierwszej kolejności w Sandrze.

- To kolejne moje wyróżnienie w tym plebiscycie. Jestem bardzo wdzięczna, że mogę tu być - powiedziała Sandra Drabik. - Mam nadzieję, że w końcu zdobędę ten upragniony medal i kwalifikację olimpijską - dodała pięściarka.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Sandra Drabik01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.33

Poznaliśmy już część tegorocznych laureatów, a za chwilkę poznamy te najważniejsze tytuły – najpopularniejszą dziesiątkę sportowców województwa świętokrzyskiego w roku 2018.

19.31

Trenerem roku został… Talant Dujszebajew!

To jeden z najbardziej utytułowanych zawodników i trenerów piłki ręcznej na świecie. To on poprowadził naszą reprezentację do czwartego miejsca igrzysk olimpijskich, a z Vive Tauron Kielce zwyciężył w Lidze Mistrzów. W zeszłym roku z kielecką drużyną sięgnął po dublet na krajowym podwórku, a z Ligą Mistrzów pożegnał się tuż przed Final Four. Jako trener jest ekspresyjnym tyranem. Na pierwszym miejscu stawia w życiu rodzinę, a później jest już tylko handball.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Trenerzy roku. Na zdjęciu (od lewej): Talant Dujszebajew, Grzegorz Nowaczek i Mateusz Grabda01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To naprawdę dla mnie niespodzianka. Nie myślałem, że jestem na tyle dobry, żeby takie wyróżnienie otrzymać - powiedział najpopularniejszy trener świętokrzyskiego w 2018 roku. – Serducho bije dużo mocniej. Moim zawodnicy, sztab, zarząd oraz kibice są najlepsi na świecie! – dodał Talant Dujszebajew.

19.28

Drugie miejsce - Grzegorz Nowaczek –  KKB RUSHH Kielce

Trener choć teraz bardziej już działacz pięściarski. Dwaj jego podopieczni Daniel Adamiec i Bartosz Gołębiewski, to etatowi medaliści mistrzostw Polski.

19.25

Trzecie miejsce dla Mateusza Grabdy z siatkarskiej Buskowianka Kielce.

Jako drugi trener w historii regionu świętokrzyskiego wprowadził zespół do finałowego turnieju mistrzostw Polski juniorów. Z siatkówką związany od zawsze. W ubiegłym roku podjął się trudnego zadania: zbudowania od nowa zespołu siatkarzy po spadku z PlusLigi. Za swoimi chłopakami skoczyłby w ogień. Ma świetne podejście do młodych graczuy. W domu musi wszystko wykonywać śpiewająco, bo jego żona Małgorzata to wokalistka bardzo popularnego zespołu nurtu dance i disco polo Camasutra.

- To coś niesamowitego, niesamowite uczucia i niesamowita chwila – mówi o wyróżnieniu. – Wielkie pokłony dla całego świętokrzyskiego sportu – dodał Mateusz Grabda.

- Mogę tu stać dzięki moim zawodnikom oraz sztabowi szkoleniowemu - mówił wyraźnie wzruszony 3 trener regionu świętokrzyskiego 2018 roku,

19.24

Kto zostanie trenerem roku?

19.22

I mamy chyba lekką niespodziankę! Nosan Kielce!

Nosan Kielce został drużynowym bilardowym mistrzem Polski. Złoty medal wrócił do Kielc po pięciu latach, bo ostatni raz kielczanie triumfowali w ekstraklasie bilardowej w 2013 roku. Tytuł dla Nosanu wywalczyli: Tomasz Kapłan, Bartosz Rozwadowski, Karol Skowerski i Michał Turkowski. Co ciekawe wszyscy ci zawodnicy cieszyli się także z tego poprzedniego tytułu. Trenerem  złotych chłopaków NOSANU jest Bogdan Wołkowski.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Drużyna roku01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.20

Czas na „Drużynę roku”! Nagrodę wręczy wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

19.19

Popularny „Kasa” nie mógł jednak pojawić się dziś w Targach Kielce, ze względu na sprawy zawodowe. W jego imieniu nagrodę odebrał Radosław Wasiak – dyrektor sportowy PGE Vive.

- Sławek prosił mnie, żeby podziękować wszystkim, którzy docenili jego wpływ na rozwój świętokrzyskiego sportu - powiedział Radosław Wasiak.

19.18

Statuetka „Ambasadora regionu” trafiła do Sławomira Szmala! Moim zdaniem - wybór idealny!

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych w historii, legenda kieleckiego handballu. „Kasa” jest rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę występów w reprezentacji Polski – zagrał w niej 298 razy. W biało-czerwonych barwach zdobył trzy medale mistrzostw świata, Superpuchar Europy, oraz dwukrotnie zagrał na igrzyskach olimpijskich. W 2010 roku został uznany najlepszym bramkarzem mistrzostw Europy w Austrii, a w 2009 wybrano go na najlepszego piłkarza ręcznego świata. Z Vive Kielce wygrał Ligę Mistrzów. Obecnie Sławomir Szmal jest dyrektorem sportowym Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Kielcach, trenerem bramkarzy w drugiej reprezentacji Polski oraz komentatorem sportowy.

19.15

Andrzej Baran wybrany „Sportowcem niepełnosprawnym 2018 roku”. To mistrz Polski z 2018 roku w łucznictwie w kategorii W1, podopieczny trenera Ryszarda Olejnika. Zawodnik, który imponuje hartem ducha i pracowitością. Zawodnik ZSIR Start Kielce.

19.12

Czas na kolejne wyróżnienie – „Zasłużony dla świętokrzyskiego sportu”. Statuetkę wręczy prezes Radia Kielce – Janusz Knap.

Ryszard Mikurda!

Powiedzieć, że człowiek instytucja, to jak nic nie powiedzieć. Działacz sportów samochodowych i motocyklowych. Jako sędzia już w 1962 roku pomagał przy organizacji Motocrossowych Mistrzostw Świata w Kielcach. Od lat 70. zawodowo związany z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego od sekretarza do prezesa. Był szefem kilkuset imprez motocyklowych, samochodowych i kartingowych. Kilka tysięcy imprez różnego szczebla sędziował. Ma niezwykle sprawne pióro i jest autorem wielu interesujących monografii. Kolejną jego cechą jest umiejętności opowiadania. Robi to w tali sposób, że potrafi zaczarować słuchaczy. 

- Wiem, że czas antenowy jest cenny - zaczął Ryszard Mikurda.

- Nie spodziewałem się, że jeszcze dostaną jakieś wyróżnienie. Będę pracował, żeby ocalić od zapomnienia wielkie dzieło świętokrzyskiego sportu. Gratuluję wyróżnionym - dodał.

19.08

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Nadzieje Świętokrzyskiego Sportu. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Wróbel – redaktor naczelny Echa Dnia, Janusz Knap - prezes Radia Kielce, Daniel Szelągowski, Gabriela Kaczmarczyk, Wiktoria Wijas, Mateusz Żelazny - TVP3 Kielce i Piotr Rozpara - Gazeta Wyborcza01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiktoria Wijas - złota medalistka Mistrzostw Polski Młodziczek w rzucie młotem. Trenuje w Kieleckim Klubie Lekkoatletycznym pod okiem Grzegorza Furmanka.

Gabriela Kaczmarczyk - KSKS Vento Bike Team Daleszyce, kolarstwo. Ma 12 lat i na swoim koncie już jedenaście I miejsc i jedno II w Pucharze Polski w Kolarstwie Przełajowym. Siedem I miejsc w wyścigach Szkółek Kolarskich oraz I miejsce w Świętokrzyskiej Lidze Szkółek Kolarskich w Klasyfikacji Generalnej. W grudniu zdobyła trzy srebrne medale na MP Szkółek Kolarskich w kolarstwie torowym. Na rozegranych już w tym roku 82 Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym w kategorii Żakini zajęła 1 miejsce.

Daniel Szelągowski -  piłkarz Korony Kielce. Gra w drużynie Centralnej Ligi Juniorów do lat 18. Korona jest liderem tych rozgrywek, a Szelągowski strzelił jesienią pięć goli. Reprezentant Polski do lat 17, grał między innymi w Pucharze Syrenki rozgrywanym na Kielecczyźnie w 2018 roku.     

19.07

Czas na pierwsze rozstrzygnięcia, czyli Największe Nadzieje Świętokrzyskiego Sportu. Laureaci obiorą nagrody z rąk przedstawicieli świętokrzyskich mediów.

19.05

Na scenie pojawili się: Stanisław Wróbel – redaktor naczelny Echa Dnia, Janusz Knap – prezes Polskiego Radia Kielce, Mateusz Żelazny z TVP3 Kielce i Piotr Rozpara – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 201801.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jako kibic dziękuję Wam za wszystkie sportowe emocje - powiedział Janusz Knap.

19.00

Zaczynamy! Galę poprowadzą Elżbieta Dziewięcka–Mąkosa z TVP3 Kielce i Rafał Szymczyk z Radia Kielce.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Elżbieta Dziewięcka - Mąkosa, Rafał Szymczyk01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

18:55

Na scenie tancerze ze Studia Tańca i Stylu Rewanż pod kierownictwem Tomasza Rowińskiego. To aktualni Mistrzowie Europy i Świata 2018' World Artistic Dance Federation w kategorii produkcje.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 201801.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

18.51

Kapituła wyróżniła także trzy nadzieje świętokrzyskiego sportu oraz przyznała tytuły komplementarne: Sportowiec Niepełnosprawny, Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu, Ambasador Regionu oraz Drużyna Roku 2018.

18.49

A przed kilkoma chwilami zakończyło się wręczanie nagród najpopularniejszym sportowcom z poszczególnych powiatów.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 201801.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

18.47

Przypomnę, że w zeszłym roku najpopularniejszym sportowcem wybrany został szczypiornista PGE Vive Michał Jurecki. Podium, obok popularnego "Dzidziusia" uzupełnili: Jacek Kiełb z Korony Kielce i pięściarz - Daniel Adamiec. Drużyną roku została wybrana Korona Kielce, a trenerem - jej szkoleniowiec - Gino Lettieri. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się za niewiele ponad godzinę.

18:44

Jeszcze minuty dzielą nas od rozpoczęcia gali Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018, która odbędzie się w Targach Kielce. Będzie ona transmitowana na żywo na antenie Radia Kielce i naszej stronie internetowej. Zapraszam - Karol Żak.

Reklama