Miłośnicy historii powstania styczniowego założyli stowarzyszenie

Data publikacji: 04.02.2019 11:05
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „Grot. Oddział Powstańczy 1863”

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „Grot. Oddział Powstańczy 1863”
Starachowice / Fot. ŚSH Grot

W Starachowicach powstało nowe stowarzyszenie rekonstrukcyjne, pod nazwą „Grot. Oddział Powstańczy 1863”. Mariusz Chmiel, dowódca grupy, zaznacza, że dotychczas takiej formacji nie było w Starachowicach. Wcześniej miłośnicy historii powstania styczniowego wspomagali rekonstruktorów z Małogoszcza. Teraz ich głównym zadaniem będzie odszukiwanie lokalnych śladów powstania styczniowego i działających tam oddziałów.

Grupa wciąż gromadzi stroje i broń z połowy XIX wieku. Ubrania szyją samodzielnie lub poszukują wśród znajomych. Oddział "Grot" posługiwał się kosami i bronią czarnoprochową. Jak przypomina Mariusz Chmiel, było to bardzo różnorodne uzbrojenie.

Monika Kręplewska do grupy dołączyła wraz z mężem. Początkowo robiła jedynie dokumentację fotograficzną. Później aktywnie włączyła się w rekonstrukcje historyczne. W strojach z epoki występuje także jej pięcioletni synek Staś i starsza córka. Jej zdaniem to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i okazja do uczenia dzieci patriotyzmu. Z kolei Tomasz Gryczko od dawna jest pasjonatem historii. Dotychczas jeździł na różne spotkania rekonstrukcyjne w okolicy. Teraz chce innym pokazywać, jak wyglądali i walczyli powstańcy.

Stowarzyszenie działa od 13 stycznia, liczy 17 osób, a jego członkowie zapraszają do udziału w zajęciach wszystkich miłośników historii.

Reklama