Artystyczny spacer przez stulecie w Wojewódzkim Domu Kultury

Data publikacji: 04.02.2019 20:39
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Wernisaż wystawy malarstwa Bolesława Jóźwika w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Wernisaż wystawy malarstwa Bolesława Jóźwika w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach
Kielce. 04.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

„Spacerem przez stulecie” to tytuł najnowszej wystawy malarstwa Bolesława Jóźwika przygotowywanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Jej wernisaż odbył się Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury.

Ekspozycja powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stanowi cykl 41 prac nawiązujących do najważniejszych wydarzeń niepodległościowych, a także osób, które odegrały ważną rolę w tym ostatnim wieku. Sam autor żartuje, że pokazuje 100 lat plus VAT, bo opowieść, którą snuje przez swoje dzieła, zaczyna się w 1914 roku, od powstania legionów, a kończy teraz, co wyraźnie pokazuje chociażby portret premiera Mateusza Morawieckiego.

Bolesław Jóźwik sięga po różne materiały, a zwłaszcza po swój ulubiony - farbę olejną.

- Olej, olej na płycie i olej na płótnie i olej na materiałach z odzysku. Jest tu obraz, który został wykonany na starym kalendarzu. Olejne techniki, potem jest pastela i ołówek - wymienia artysta.

Wystawę otworzył Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, który zwracał uwagę na różnorodność prac i technik, jakimi są one wykonane.

- Gdybym nie wiedział, że to jest ten właśnie autor, to bym powiedział, że autorem są dwie lub nawet trzy różne osoby. Ciekawostką jest, że pan Bolesław zaczynał w latach 70. tu, w WDK-u, w grupie plastycznej. Powrócił do źródła i ma wystawę tu, gdzie zaczynał - podkreśla Jarosław Machnicki.

Bolesław Jóźwik urodził się w połowie ubiegłego wieku. Zdolności plastyczne zostały u niego dostrzeżone około piątego roku życia. Ma wykształcenie techniczne i praca w tym kierunku nie zakłócała toru artystycznego rozwijanego przez lata od 70. do końca 90. w Klubie Artystów Plastyków z siedzibą w kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury. Był to okres uprawiania malarstwa olejnego, grafiki, rzeźby w drewnie i wzornictwa. W tym też czasie uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez macierzysty Klub Artystów Plastyków.

Wystawę „Spacerem przez stulecie” można oglądać w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury do 10 lutego.

Reklama