W szpitalu na Czarnowie lekarze mogą leczyć większą liczbę chorych na AMD

Data publikacji: 05.02.2019 05:40
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
14.03.2016 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Brama wjazdowa. Szlaban.

14.03.2016 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Brama wjazdowa. Szlaban.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Osoby cierpiące na zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, czyli tzw. AMD, mogą skorzystać z bezpłatnego programu lekowego, który realizuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik lecznicy, w placówce w ramach tego programu leczy się 275 osób, ale możliwości szpitala i kliniki okulistyki są dużo większe.

- Klinika okulistyki naszego szpitala dysponuje odpowiednią kadrą medyczną oraz możliwościami lokalowymi, by objąć tym programem jeszcze większą grupę chorych. Dlatego zachęcamy do zgłaszania się do nas - mówi Anna Mazur-Kałuża.

Jak dodaje, specjalna terapia stosowana przez lekarzy ze szpitala na Czarnowie pozwala na zahamowanie postępów choroby.

- Pacjenci z AMD otrzymują leki, które podawane są poprzez iniekcję w oko w specjalnie wydzielonym na ten cel gabinecie zabiegowym. Jest to korzystne dla pacjentów, także pierwszorazowych, którzy mogą liczyć na szybsze rozpoczęcie terapii - dodaje Anna Mazur-Kałuża.

Zwyrodnienia plamki związane z wiekiem dotyczą centralnej części siatkówki. Nieleczona choroba może doprowadzić do stopniowej utraty wzroku.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie Lekowym powinny zgłaszać się do Kliniki Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

W Polsce na zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem cierpi ponad milion osób. Wczesne objawy AMD, to m.in. zniekształcone postrzeganie linii prostych, kłopoty z rozróżnieniem kolorów oraz zaburzenie ostrości wzroku. Później pojawiają się zmiany w centralnym polu widzenia - przymglenie lub zniekształcenie obrazu, a potem zasłaniająca go plama.

Reklama